1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
3 years ago
5

Jorge wants to plant 70 total flowers in his new garden.He wants the ratio of tulips to daisies in his garden to be 2 to 5. He d

oes not want to take any flower out of his garden. How many of what type of flower should he plant in order to get the desired ratio?How many daisies?
Mathematics
2 answers:
valentina_108 [34]3 years ago
6 0

You will have 100 Daisies

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2/5 = 40/d


d= 100 Daisies



Hope I helped, please comment and correct me if i'm wrong with an explanation on how to properly do it. Thank you!

weeeeeb [17]3 years ago
5 0
Add the ratio together:  2 + 5 = 7
Divide this by the total number of plants;
70/7 = 10

Now times the ration by this number:
2:5 becomes 20:50 (times by 10)
This tells us we have 20 tulips as 50 daisies

You might be interested in
Serena bought a total of 135 notebooks and pencils for her students. Each notebook cost $1.75, and each pencil cost $0.35. The t
notsponge [240]

Answer:

81 pencils is the answer

8 0
3 years ago
Heyyyyyy , Can you please help me with this
erik [133]

Answer:

19 houses

Step-by-step explanation:

90*(2/5)=36

90-36=54

54*(2/3)=37

54-37=19

8 0
3 years ago
Evaluate 3|-3|. helppppppppppp
AysviL [449]

Answer:9

Step-by-step explanation:when an absolute value has a negative it turns to a positive which makes this problem 3x3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
lora16 [44]
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert the following equations from point-slope form to slope-intercept form.
mojhsa [17]
<h2>Answer:</h2>

We need to solve both for y.

<u>#9:</u>

<u />y - 4 = 3(x - 1)\\\\y - 4 = 3x - 3\\\\y = 3x + 1<u />

<u>#10:</u>

<u />y - 1 = -4[x - (-3)]\\\\y - 1 = -4(x + 3)\\\\y - 1 = -4x - 12\\\\y = -4x - 11<u />

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Examine the algebraic expression.
    9·2 answers
  • Use a calculator to solve this problem:<br><br> 28 + 27 × 36
    6·2 answers
  • On a cross-country bicycle trip, participants ride about 75 miles per day. Approximately how many days, d, must they ride to tra
    5·1 answer
  • 10 points pls answer this is due tonight
    13·1 answer
  • What is 3 divided by 11/12
    9·2 answers
  • Eight billion, three hundred seventy-two thousand, five hundred twelve in standard form
    15·1 answer
  • The equation y = – 5x +6 represents a
    11·1 answer
  • What percent of 40 is 120?​
    6·2 answers
  • Convert the following to a percentage: $0.40 out of $2.50
    7·2 answers
  • The amount of money earned varies directly as the number of hours worked. After working 14 hours, Joe earned $119. How
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!