1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
4 years ago
13

Theorem: the sum of any two even integers equals 4k for some integer k. "proof: suppose m and n are any two even integers. by de

finition of even, m = 2k for some integer k and n = 2k for some integer k. by substitution, m + n = 2k + 2k = 4k. this is what was to be shown." what's the mistakes in this proof?
Mathematics
1 answer:
icang [17]4 years ago
3 0

Remark

The proof is only true if m and n are equal. Make it more general.

m = 2k

n = 2v

m + n = 2k + 2v = 2(k + v).

k and v can be equal but many times they are not. From that simple equation you cannot do anything for sure but divide by 2.

There are 4 combinations

m is divisible by 4 and n is not. The result will not be divisible by 4.

m is not divisible by 4 but n is. The result will not be divisible by 4.

But are divisible by 4 then the sum will be as well. Here's the really odd result

If both are even and not divisible by 4 then their sum is divisible by 4

You might be interested in
Merchandise is ordered on November 10; the merchandise is shipped by the seller and the invoice is prepared, dated, and mailed b
natali 33 [55]

Answer:

November 13

Step-by-step explanation:

Following dates are given

On November 10 = Merchandise ordered

Date of an invoice prepared, dated and mailed = November 13

Date when the merchandised received by the buyer = November 18

So, the credit period begins when the invoice is prepared, dated and the mailed by the seller to the buyer as it is the evidence of that the merchandise is ordered            

4 0
3 years ago
The man buys flags 4 his store. each flag cost $28. how many flags can he buy for $350? What does the remainder represent? help
kodGreya [7K]
He can buy 12 flags, the remainder represents his left over money
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Justin solved this problem.
aleksklad [387]
The answer is A, yes his answer is reasonable because 6 times 0.74 is 44.4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
SIMPLIFY<br> 7x to the power of 2 + 6x + 9x to the power of 2 - 5x
Marizza181 [45]
7x^2+6x+9x^2-5x=(7x^2+9x^2)+(6x-5x)=16x^2+x
4 0
3 years ago
Arthur had one dollar he spent 75 cents of that dollar what fraction of his whole dollar did he spend
WINSTONCH [101]

He spent 3/4 of his dollar.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An aquarium holds 11.08 cubic feet of water,and is 2.5 feet long 1.3 feet wide.what is its depth.Round your answer to the neares
    14·1 answer
  • BRAINLIST GIVEN What is the length of BC¯¯¯¯¯ ?
    11·2 answers
  • Which of the following is a statement?
    5·2 answers
  • 3y+12=2x in slope-intercept form?
    12·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • Does a proportional relationship have a constant rate of change?
    5·1 answer
  • 8 1/4 pt is how many cups
    7·2 answers
  • A public pool wants to rope off a section for children to swim. Three sides will be roped off using the lane line and the fourth
    14·1 answer
  • 8. Which statement can be represented by the equation shown?<br> 9x-2=8x
    5·1 answer
  • It costs $15 per hour to rent a bike. The additional fee for a helmet is $3 for the entire ride.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!