1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
8

Use the functions f(x) = 4x − 5 and g(x) = 3x + 9 to complete the function operations listed below. Part A: Find (f + g)(x). Sho

w your work. (3 points) Part B: Find (f ⋅ g)(x). Show your work. (3 points) Part C: Find f[g(x)]. Show your work. (4 points)
Mathematics
1 answer:
Bingel [31]3 years ago
7 0
Part a)
16 x - 10
f + g = 5x − 12 + 11x + 2= 16x -10
Part b)
f * g = (5x − 12)(11x + 2) = 55x^2 - 132x + 10x - 24 =  55 x^2  - 122 x - 24
<span>Part c) </span>
<span>f(g(x)) = f( 11x + 2) = 5(11x +2) - 12 = 55x + 10 - 12 = 55x-2

</span>
You might be interested in
A 4-cup carton of frozen yogurt costs $3.64. What is the price per pint?
Musya8 [376]

Answer:

$0.91.

91 cents.

Step-by-step explanation:

have a good day!

7 0
2 years ago
Plz plz help i have till 11 50 plzplz plz helpppp
OLga [1]

Answer:

i do only 1 part

hope my answer is helpful to you

5 0
2 years ago
What percent is 25 is 4 plz help
andrew11 [14]

Answer: 16%

Step-by-step explanation:

4:25*100 =  

(4*100):25 =  

400:25 = 16

6 0
3 years ago
So I now I did a lot, but pls help
Aloiza [94]

Answer:

456

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Answer for 4x+4=2x+8
abruzzese [7]

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need to know the answer to this question
    14·1 answer
  • it cost $19.50 for postage and$5 for insurance to send a one-pound box by Express mail. How much does it cost to send 12 one-pou
    11·1 answer
  • Denise commutes to work every day. The distance from her house to her work is 3.7 miles. If Denise works 5 days per week, how ma
    10·2 answers
  • Help please and hurry!! I’m On a timerrr-
    7·2 answers
  • Two friends, Alejandro and Mia, agreed to split the check at a restaurant. Alejandro ordered $\$12$ worth of food and Mia ordere
    13·2 answers
  • Roy drives a sedan that gets mileage of 30 miles per gallon. If fuel consumption is represented by g and mileage by m, which fun
    11·1 answer
  • Evaluate using integration by parts ​
    15·1 answer
  • Hi! Got a question.
    14·2 answers
  • Mr.Williams' physical education class lasts 7/8 hours. How many minutes are not spent on instructions? playing game:1/2, instruc
    11·1 answer
  • -91.81 as a mixed number.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!