1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
2 years ago
9

Camryn went to the store to buy 2.5 pounds of grapes. She paid with a $10 bill and a $5 bill and recieved $3.93 as change. She a

lso paid $1.12 in taxes. What was the cost for one pound of grapes before taxes? Do not include $ in your answer.
Mathematics
2 answers:
ankoles [38]2 years ago
6 0

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

Harrizon [31]2 years ago
4 0

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

You might be interested in
You use 4 gallons of water on 30 plants in your garden. At that rate, how much water will it take to water 45 plants?
Alja [10]
I believe the answer is 6g
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Organize the following expressions from greatest to least by number of terms:
suter [353]
<span>Organize the following expressions from greatest to least by number of terms:

Count the number of terms and arrange them in descending order
</span>
4x^3 + 3x^2 - x - 4
18x^2 + 5ab - 6y
x + 2xyz
9x^2yz
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Geometry question don’t understand 1 and 3
nasty-shy [4]
Need help myself not sure sorry
7 0
2 years ago
Please help me with this math question!
Alenkinab [10]
The bases are both 2, so we would subtract the exponents. This is because the rule is

(a^b)/(a^c) = a^(b-c)

In this case,
a = 2
b = 3/4
c = 1/2

So this means
b - c = (3/4) - (1/2) = (3/4) - (2/4) = 1/4

After subtracting the exponents, the final exponent is 1/4

So the expression simplifies to 2^(1/4) which is the same as \sqrt[4]{2} (fourth root of 2)
4 0
2 years ago
$0.78 less than the normal price Right now it you buy 7 of them it Cookies are on sate! Today each cookie costs will only cost y
Blizzard [7]
Let p = the normal price.
Then 7(p - .75)= 2.80
Divide by 7: p - .75 = .40 and p = 1.15
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the equation of the line that passes through the point (−2, 3) and is perpendicular to the line on the graph
    6·1 answer
  • The graph shows the relationship between the total cost and the number of erasers bought at the student store. Which statement i
    5·1 answer
  • Emily has 85 books on her bookshelf. of those books, 20% are mysteries, 18 are adventure stories, and the rest are fantasies. wh
    7·1 answer
  • 3x with a 2 as an exponent +8x=35
    10·2 answers
  • Plz help me with part b
    15·2 answers
  • A movie production company collects data at theaters about the paterons that buy tickets for it's movies. construct a marginal r
    12·1 answer
  • Solve for x. 5/7x + 1/7=63 NEED HELP ASAP
    14·2 answers
  • Each day, Deanne starts working at 10:00 a.m. and Stephanie starts working at noon. At which time each day are the earnings for
    13·1 answer
  • Which of the following items are allowed in a class 5 clean room:
    11·1 answer
  • What is the value of x in the solution to the system of linear equations? y=3x+2<br> y=x-4
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!