1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
3 years ago
9

Camryn went to the store to buy 2.5 pounds of grapes. She paid with a $10 bill and a $5 bill and recieved $3.93 as change. She a

lso paid $1.12 in taxes. What was the cost for one pound of grapes before taxes? Do not include $ in your answer.
Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
6 0

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

Harrizon [31]3 years ago
4 0

Answer:

3.98

Step-by-step:

$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes

9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound

You might be interested in
Can someone solve this? The answer needs to be in fraction form so can't be done by a calculator.
Lesechka [4]

Answer:

9 1/6

You may use a fraction calulator for this question by the way!

Hope this helps!

Sorry if its wrong!

Have a nice day!

7 0
3 years ago
Which of the following has no solution?
Softa [21]

Answer:

(x + 1 s 1) n (x + 12 1)

(x +1<1) n (x + 1 > 1)

Step-by-step explanation:

Just simplify each the statements.

Then compare and and see if the statements are contradictory and therefore FALSE, if so, then there is no solution.

(x + 1<-1) n (x + 1< 1)

(x <-2) n (x < 0) which is true, so there is a solution.

(x + 1 s 1) n (x + 12 1)

this doesn't make sense so there is no solution.

(x +1<1) n (x + 1 > 1)

(x < 0) n (x > 0)

This is not possible, the statements are contradictory and therefore FALSE, so there is no solution.

5 0
3 years ago
The Sunny Days Apartment building has a cylindrical, above ground pool in the yard. The radius of the pool is 2 times its height
garik1379 [7]

9514 1404 393

Answer:

  6.2 ft

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder is given by ...

  V = πr²h

Here, we have r=2h and V=3000 ft³. Putting these numbers into the formula and solving for h, we get ...

  3000 ft³ = π(2h)²h

  (3000 ft³)/(4π) = h³ . . . . . divide by the coefficient of h³

  h = ∛(750/π) ft ≈ 6.2 ft

The pool is about 6.2 feet deep.

3 0
3 years ago
Is the number 8 odd or even?
Veseljchak [2.6K]
Hello there!

The number 8 is an even number, since it can be divided evenly by the number of 2.


Hope this helps and have a great day! :)
6 0
3 years ago
Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Phantasy [73]

Answer:

  • 1 pound- $4.7
  • 2 pounds- $9.4
  • 3 pounds- $14.1
  • 4 pounds- $18.8

Step-by-step explanation:

Just hardware's prices are 0.30 greater per pound, so the equation would be y=4.7x. Substitute x in for each of the values to get the prices above.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • mike's bill for stamps comes out to $ 19.35. He paid with a $ 20 bill. He got 8 coins back as change. is this possible? Explain.
    6·2 answers
  • (x+6)(x+4)(x-3) expand and simplify
    9·2 answers
  • The constant of variation and the slope of the line that passes through each pair of points
    14·1 answer
  • Wendy bought 4 bananas and 2 apples for $1.68. James bought 5 bananas and 3 apples for $2.35.
    14·1 answer
  • Find the slope and y-intercept of the line.<br><br> 12x + 2y = –60
    13·1 answer
  • Math And Data Analysis help ​
    5·2 answers
  • B) Using the expression from part A, evaluate to find how much money Jerry and Valerie will have after 20 months. Show all your
    8·1 answer
  • ♥|| Please help me A.S.A.P i will make you brainliest!||♥
    10·2 answers
  • Express each of the following percentages as decimals<br> 633%<br> solution for class 7
    14·2 answers
  • 1. What is the difference between<br> checking account and a savings <br> account?<br> a
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!