1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
12

Evaluate ƒ( x ) = x 2 + 1 for ƒ(-1).

Mathematics
2 answers:
Tanya [424]3 years ago
5 0
If f(x) =  x^{2} + 1
then f(-1) =  (-1)^{2} + 1
∴ f(-1) = 2
Thepotemich [5.8K]3 years ago
3 0
When solving this you get f= 2
You might be interested in
Which situation CANNOT be represented by this equation? -1\4x + 14 = 8
ahrayia [7]
Probably C)
it starts with 8-foot diameter, and it is supposed to get smaller

This is just a theory
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x + 5 is greater than 11
erastova [34]

Answer:

if your asking if x is greater than 11 it will be false

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
At the grocery store, sliced turkey deli meat is on sale for $11 for 2 pounds. a. What is the cost per pound of sliced turkey de
alexgriva [62]

Answer:

- $5.5 per pound

- y = 5.5x

Step-by-step explanation:

Given

$11 for 2 pounds

Solving (a): Cost per pound

This is calculated by dividing $11 by 2 pounds

Cost\ per\ pound = \frac{\$11}{2\ lb}

Cost\ per\ pound = \$5.5/\ lb

Hence, the cost per pound is $5.5 per pound

Solving (b): Represent as an equation.

If 1 pound costs $5.5 (as shown in (a))

Then

x pounds costs $5.5 * x

Cost = 5.5 * x

Cost = 5.5x

This cost is represented with y

y = 5.5x

6 0
2 years ago
There are 4 juice cartons and 9 milk cartons in the school refrigerator. What is the ratio of juice cartons to total cartons?
Rama09 [41]
Ther is 4 juice  cartons. 4+9=13. so it would be 4/13
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZ will mark as brainlest
Alexandra [31]

Answer: 1 1/4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You only need to answer the 3rd box!!
    12·1 answer
  • Select the two figures that are similar to the 5 by 10 figure that is shown.
    7·1 answer
  • Area and perimeter to find the length of it
    8·2 answers
  • Pablo is going for a walk. He takes 5 hours to walk 12.5 miles. What is his speed?
    14·2 answers
  • How many miles is it from honolulu to turtle bay?
    5·1 answer
  • Will uses 36.12 ounces of milk to make 9 shakes. About how much milk is in each shake?
    11·2 answers
  • I AM SO COMFUSED f- 1.8 = 11.2
    7·1 answer
  • Benjamin spends $9.50 for a movie ticket at Emagine and $4.50 for each snack.
    14·1 answer
  • Both the ranges and the interquartile ranges for the data sets are the same.
    15·1 answer
  • THIS DO NOT HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!