1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-s [515]
3 years ago
12

A car drives 60 miles per hour. Write and solve an equation to find the number of hours it takes the car to travel 360 miles.

Mathematics
2 answers:
Degger [83]3 years ago
4 0

360 miles divided by 60 miles per hours = 6 hours

it will take 6 hours


Alex Ar [27]3 years ago
4 0

Answer:

d=s\times t

The number of hours it take the car to travel is 6 hours.

Step-by-step explanation:

Given : A car drives 60 miles per hour.

To find : Write and solve an equation to find the number of hours it takes the car to travel 360 miles ?

Solution :

The speed of the car is s=60 miles per hour.

The distance covered is d=360 miles.

Let the time taken to cover the distance is t=t hours

The relationship between the speed, time and distance is

\text{Distance}=\text{Speed}\times \text{Time}

The equation form is

d=s\times t

360=60\times t

t=\frac{360}{60}

t=6

The number of hours it take the car to travel is 6 hours.

You might be interested in
What is meant by the sampling distribution of a statistic?
icang [17]
THHHHHHHHHHHHHAAAAAAAAAAAAT MEANS THAT YOU LOOK AT THE DISTRIUTION

8 0
3 years ago
ANSWER QUICKLY, Find the 2 patterns. 1,458, 486, 162, 54,...The second one I need answered is 1,3,9,27...
Rainbow [258]
1 the number is being divided by 4
2 the number is being multiplied by 3
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP I’m not sure on the answers . Please give answers to both questions :)
inessss [21]

Answer:

1.25 : 1

0.25 : 1

Step-by-step explanation:

Ratios are basically fractions and proportions

10 : 8 is equal to 10/8 or 1.25/1, so 1.25 : 1

5 : 20 is equal to 5/20 or 0.25/1, so 0.25 : 1

8 0
3 years ago
If 12 roses cost $18.96 what does 5 roses cost
alisha [4.7K]
I think the answer is $7.90. 
$18.96 divided by 12 is $1.58.
5 roses at $1.58 each is $7.90.
6 0
3 years ago
The machine bottled 8,000 bottles in 4 hours. if the rate of the machine were doubled, how long would it take the machine to bot
valina [46]
It would take 20 hours since 8,000 times 5 is 40,000 so 4 times 5 is 20.



Logic.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • if y represents total earnings in dollars and x represents hours worked, then which equation models the wages of someone who mak
    15·2 answers
  • Fyf inch d yr xdr thg f iij fuh ft.​
    14·1 answer
  • What is the difference between associative and commutative property?
    11·1 answer
  • Rubi walks from her house 1 3/4 miles to get her bike. Then she rides 2 1/3 miles to reach her car. Finally she drives the car 3
    14·1 answer
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    13·2 answers
  • Measurements <br>1. <br>2.<br>3.<br>4.<br>5.<br>6.
    7·1 answer
  • Henry has two same size rectangle divided into the same number of equal parts.one rectangle has 2/5 of the parts shaded,and the
    9·2 answers
  • Please help !!!! i reward brainliest ;))
    12·1 answer
  • Find the Volume of the triangular prism
    12·1 answer
  • Find an equation of variation in which y varies jointly as x and z and inversely as the product of w and p,
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!