Medium of exchange - you can buy stuff with it
store of value - you can save it up and buy stuff with it later
measure of value - you can say that your parent's how was worth $200K before the crisi.
Answer: Price inelastic.
Explanation:
In Denver as described in the question the demand for water is price inelastic as it doesn't change regardless of changes in price of water. An item is said to be price inelastic if the demand remains the same regardless of price rise or fall of that item.
Answer:
what was the company’s revenue for 2022?
$3802000
Explanation:
Beginning RE + Net Income (Profit or Loss) – Dividends = Ending RE
retained Earnings 928000
begining Equity 1285000
issued 1262000
Pid dividens 242000
928000+profit-3500000-242000=988000
Profit=988000-928000+3500000+242000
Revenue=3802000
Answer:
$6.71 per unit
Explanation:
The computation of average cost method is given below:-
Beginning Inventory
= 190 units × $7.30
= $1,387
Purchases
= 720 units × $7.30
= $5,256
Purchases
= 590 units × $5.80
= 3,422
Total units = 1,500
Total cost = $10,065
So, average cost per unit
Total cost ÷ Total number of units
= $10,065 ÷ 1,500
= $6.71 per unit
Therefore, to calculate the average cost per unit for May we simply divide 10,065 from 1,500
The answer to the question asked above are <span> self-interest, competition, and supply and demand, it was noted for having the capaility of allocating resources in society.</span>
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.