Answer: The correct answer is A) The subsidiary revalues assets and liabilities to their fair values as of the acquisition date.
Explanation: Push down accounting is used when a company buys another company. This type of accounting revalues the assets and liabilities of the acquired company at a fair value on the date of acquisition.
Answer:
A) an increase in the price of other kinds of candy
Explanation:
If the price of substitute products (other types of candy) increases, then the suppliers of chewing gum can increase their price without the quantity demanded decreasing. If the decrease in the price of chewing gum is smaller than the increase in the price of substitute products, the quantity demanded will increase.
If there was a price increase of the main ingredients used to produce chewing gum, then the supply curve would shift to the left (option B is wrong).
If the workers signed an agreement that lowered their wages, then the supply curve would shift to the right (option C is wrong).
A decrease in the number of young people in the market would decrease the quantity demanded for chewing gum, which in turn would decrease the equilibrium price (option D is wrong).
A decrease in income would also decrease the quantity demanded, which would in turn decrease the equilibrium price (option E is wrong).
Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8
I need to know what the chocies are so i can answer your question
Determine how much each month she can afford