Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
ray line line segment
Step-by-step explanation:
Answer:
w = -3
Step-by-step explanation:
-4w - 4 = 8
Combine the constants by adding 4 to both sides.
-4w = 12
Isolate w by dividing by -4.
w = -3
Check your work by plugging w = -3 into the original equation.
-4(-3) - 4 = 8
12 - 4 = 8
8 = 8
Your answer is correct.