1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
8

If angle 7 has a measure of 135° in the given diagram, what is the measure of angle 6

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
6 0
135. They both have the same “size”, and are called vertical angles
You might be interested in
angle a and angle b are complementary angles. angle a measures 67 degrees. what is the measure of angle b?
allochka39001 [22]
The answer is 23 because they have to add up to 90 :) - beanz
6 0
3 years ago
Linear Equations, Write an equation to represent the plan and describe each variable or number in your equation represent in the
IrinaVladis [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Given the set of integers one through 12 what is the probability choosing an odd number or a number greater than nine
snow_lady [41]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

the numbers greater than nine are: 10,11,12

1,3,5,7,9

So that is nine numbers

9/12 can be simplified to 3/4 if you divide by 3

if you like my answer please give me the brainliest. I'm trying to boost my rank and I'm really close

7 0
3 years ago
Are all functions linear or exponential? Or does it go like, “all linear or exponentials are functions”?
Alex_Xolod [135]
The second one is correct
3 0
3 years ago
Which package has a better price a 10 pack of 2.1 ounce bars which costs $15.37 or a 12 pack of 1.4 ounce bars which cause $15.3
jasenka [17]
<span>Find which is a better package between the 2
 10 pack of 2.1 ounce bar = costs 15.37 dollars
=> 2.1 x 20 = 21 there are a total of 21 ounce of bar
=> 21 / 15.37
=> 1.366 dollars / ounce

12 pack of 1.4 ounce bars = costs 15.35
=> 1.4 x 12 = 16.8, there are 1a total of 6.8 ounces of bar
=> 16.8 / 15.35
=> 1.094 dollars / ounce

Thus the second choice is the better package between the two. The 12 pack of 1.4 ounce bars.</span>



8 0
4 years ago
Other questions:
  • Multiply (3x-4)(6x+7
    10·1 answer
  • 5. What is the next number in the pattern below? Explain how you found the pattern. 4 8 12 16
    6·1 answer
  • Solve for y hdgkgsydkydutskgxtisit
    10·2 answers
  • Draw and label __ __ Trapezoid ZOID with ZO II ID and IO= ZD
    11·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    14·2 answers
  • Que is on pic.i can't able to type in text.
    14·1 answer
  • How many times would a coin have to show heads in 50 tosses to have an experimental probability of 20% more than the theoretical
    7·1 answer
  • Solve for x <br> 2x+12x-24=
    11·1 answer
  • The side lengths of a rectangle are all multiplied by 5. What happens to its perimeter?
    7·1 answer
  • Find x value <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7B3%7D%20%20%2B%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%208x%20%2B%2012
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!