1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
6

The vale of 5^3 is 216 64 15 125

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
8 0

5^3 = 5 * 5 * 5


5 * 5 = 25


25 * 5 = 125


5^3 = 125


Hope l helped!!


You might be interested in
2. 1. Calculate the interest if the principal is $300, the interest rate is 7% and the time is 2 years.
Andreas93 [3]

Answer:

$42

Step-by-step explanation:

Given

Principal (P) = $300

rate of interest (R) = 7%

Time (7T) = 2 years

Interest (I) = ?

We know

I = PTR / 100

= 300 * 7 * 2 / 100

= $ 42

Hope it will help :)❤

4 0
3 years ago
Use the GCF and distributive property to write 24 + 40 as a product.
DanielleElmas [232]

Answer:

24 + 40 = 8*(3 + 5)

Step-by-step explanation:

The factors of:

24: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 14

40: 1, 2, 4, 5, 8, 10, 20, 40

the prime factors:

24: 2 * 2 * 2 * 3

40: 2 * 2 * 2 * 5

The most shared factors are (2*2*2=8)

Factoring out 8 we have:

24 + 40 = 8*(3 + 5)

5 0
2 years ago
Abbys mother is making treat bags for the 30 students in abbys class. She purchased bags at 5 for 1 candy bars at 10 for 0.50 an
Stella [2.4K]

Answer:

Abby's mother spent $9.75 for the classroom not including tax.

Step-by-step explanation:

Know:

5 bags for 1 dollar

10 candy bars for 50 cents

3 whistles for 75 cents

5×6=30

10×3=30

3×10=30

  1. 5 times 6 is thirty. So find the product of 6 and 1 which is 6. 6 is the overall cost of bags.
  2. 10 times 3 is 30. So find the product of 3 and .50 which is 1.50. 1.50 dollars is the overall cost of candy bars.
  3. 3 times 10 is 30. You then find the product of 3 and .75. The product of this is 2.25 which is the total cost of whistles.
  4. Next you add all the values together which are 6.00 + 1.50 + 2.25 this equals $9.75
4 0
3 years ago
How many fourths are in one third?
Lera25 [3.4K]

Answer:

there is one fourth in one third

Step-by-step explanation:

1/3 < 1/2

one third is less than two fourths (one half)

1/3  > 1/4

but it is more than one fourth, so one fourth fits in one third.

3 0
3 years ago
A laptop costs $550 you get a coupon I the mail for 30% off if you use the coupon what is the sale price for the laptop
Vadim26 [7]
.30x550=165
550-165=385
B is ur answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of the cylinder?
    5·2 answers
  • What is the sale price on a painting that has a regular price of $1,700 and is on sale for 25% off the regular price ?
    9·1 answer
  • A mechanic charges $60 to inspect your heater, plus $70 per hour to work on it. You owe the mechanic a total of $410. Write and
    5·1 answer
  • Name the quadrant in which the point is located (-6,-2)
    5·2 answers
  • Solve for m.t=mr^2/3
    12·2 answers
  • ∣∣x+34∣∣=−11, How do you solve this
    15·1 answer
  • You deposit $100 in a savings account. The account earns 11% simple interest per year.
    6·1 answer
  • A 4-pint carton of pineapple juice costs $8.08. What is the price per quart?<br><br> $
    5·1 answer
  • Ayaan has 20 stamps more than 3 times the number of stamps Affan has. If both of them together have 140 stamps. How many stamps
    15·1 answer
  • 9+(6-6)×4+5<br><br> A. 5<br><br> B. 14<br><br> C. 27<br><br> D. 38
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!