1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
5

REALLY NEED HELP TONIGHT!!!!!

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
4 0
<span>(5a</span>⁴<span>b</span>²<span>)</span>³<span>(-2b</span>⁴<span>) =  (125a</span>¹²b⁶<span>)(-2b</span>⁴<span>) = -250a</span>¹²b¹⁰
You might be interested in
Angie, a student in an advanced statistics course, was given an algebra test and she scored
Phoenix [80]

Answer:

C. No because Angie is not representative of the population in the algebra class

Step-by-step explanation:

I just took the test and this was correct

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER ASASP WITH WORK FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andru [333]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Class and cost per class should be multipled so must be A or B. The amount of money she has should be greater than or equal to her costs or she can't afford it! So B.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor completely 2x3 + 8x2 + 3x + 12.
goblinko [34]

Answer:

(2x^2+3)(x+4).

Step-by-step explanation:

2x^3+8x^2+3x+12

We need to find the factors of given equation;

Solution:

On Solving the above equation we get;

Now First we will take common factor from first 2 terms which is 2x^2 we get;

2x^2(x+4) + 3x+12

Now we will take the common factor from the last 2 terms which is 3 we get;

2x^2(x+4) + 3(x+4)

Here we get 2 terms in which (x+4) is common factor.

(x+4)(2x^2+3)

Hence After factorizing the given equation we get (2x^2+3)(x+4).

8 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Find the solutions of the congruence 12x2 + 25x ≡ 10 (mod 11). [Hint: Show the congruence is equivalence to the congruence 12x2
Vlada [557]

Answer:23.89x67

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of a circular plate if the circumference is 24.5 inches.
    15·1 answer
  • Carpet sells for $4 per square foot and will cost you $748 to recarpet your rectangular room. If your room is 17 feet long, how
    6·2 answers
  • The difference of two numbers is 42. the larger number is three less than six times the smaller number. find the numbers.
    8·1 answer
  • If f(x) = -2x – 3 and g(x) = x2 – 1 find f(-3) + g(3).
    12·1 answer
  • Determine if the table below represents a linear function. If so, what's the rate of change?
    5·2 answers
  • What is the slope of the line passing through the points (-3,<br> -5) and (-1, - 6)?
    13·2 answers
  • The ordered pairs (6, 8), (9,12),(x, 20),(18,y) represent a proportional relationship. find the value of x and y. (choose two an
    13·1 answer
  • 1.
    10·2 answers
  • If I have a 52 degree angle, what would be the COMPLEMENTARY angle measure.
    8·1 answer
  • Pls answer it fast i will mark you as brainiest.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!