1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
6

Find the 7th term of a geometric sequence with t1=5 and r = -2.

Mathematics
1 answer:
mariarad [96]3 years ago
7 0
Yea that it hhghghghgjj
You might be interested in
If rope costs $3.20 per yard or $0.15 per inch which is the better deal?
PtichkaEL [24]

Answer:

3.20 per yard because there are 36inches in a yard 36×0.5=5.40

8 0
3 years ago
Judy pays $29 for 8 gallons of gas and 2 bottles of water. Carmen pays $45 for 12 gallons of gas and 4 bottles of water. How muc
Dmitry [639]
G=gas
w=bottle of water

8g + 2w = 29
12g + 4w = 45
I'm going to use elimination to cancel out the variable w by multiplying the first equation by -2.

-16g - 4w = -58
12g + 4w = 45
-4g = -13
/-4 /-4
g = 3.25

Now plug it into an equation, any equation.
8 (3.25) + 2w = 29
26 +2w=29
w=1.5
Now to check, plug it into both equations if you want.

12 (3.25) + 4 (1.5)=45
39 + 6=45

One bottle of water is $1.50, while one gallon of gas is $3.25.
5 0
3 years ago
Mr. Wong cuts a coil of wire into two pieces in the ratio of 3:4. The length of the longer piece is 32 centimeters. What is the
zheka24 [161]

Answer:

56 cm

Step-by-step explanation:

The ratio of the lengths of the pieces is 3:4.

The longer piece is 32 cm.

We set up a proportion to find the length of the smaller piece.

Let the length of the smaller piece be x.

3 is to 4 as x is to 32

3/4 = x/32

4x = 3 * 32

4x = 96

x = 24

The smaller piece is 24 cm.

24 cm + 32 cm = 56 cm

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
your savings grow by $126 per week and by week 43 you have $5763 how much money did you have by week 0
Cerrena [4.2K]

Answer:

345(I think)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
That up there please heeeeelp
Tomtit [17]

Answer:

A(2)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A refrigeration assembly line travels 3,000 meters from start to finish. It takes 2 days of 8-hour workdays for a single unit to
    5·2 answers
  • Graph the equation.<br><br> y = 2√x
    6·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-7, 2) and has a<br> slope of -1?
    9·1 answer
  • The height of dachshuds is usually 1/3 their length. If Molly is 20 inches long how tall is she?
    13·1 answer
  • Rufus appears before Bill and Ted and offers them a bogus proposition: they must paint a house together with their magical guita
    13·1 answer
  • A right cylinder has a radius of 2 units and a height of 5
    6·2 answers
  • William bought 15 gallons of gasoline for $47.85 what is the cost for one gallon of gasoline what is the cost for a gallon of ga
    12·1 answer
  • Using the slope formula, find the slope of the line through the given points <br> 8,5 and 6,1
    6·1 answer
  • A pair of shoes that normally sells for $82.88<br> goes on sale for 35% off. What is the sale price?
    13·2 answers
  • Factor the quadratic expression completely.<br> -7x^2-24x-9
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!