1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
(x + 6)(x - 3)
Step-by-step explanation:
x = # of balcony seats
y = # of orchestra seats
We have to create a system of equations to solve this problem
x + y = 256
$8x + $12y = $2,716
We will solve this system of equations by elimination.
Multiply the first equation by -8
-8x - 8y = -2048
8x + 12y = 2716
Let's add the equations together
0 + 4y = 668
Simplify the left side
4y = 668
Divide both sides by 4
y = 167
We can subtract 167 from 257 to get the number of balcony seats.
257 - 167 = 90 balcony seats
There are 167 orchestra seats and 90 balcony seats
If it is a square, subtract (90+ whatever the other angle is) from 360. If it is a triangle than add 90 plus whatever other number the other angle is then subtract it from 180. A triangle is 180 degrees, and a square is 360 degrees.
Answer:
a 20 times
Step-by-step explanation: