1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
7

Which of the following companies offers the greatest total employment compensation? Company A Company B Company C Company D Gros

s Pay $37,600 $36,800 $38,100 $39,000 Paid insurance $2,800 $2,400 $2,100 $1,800 Paid time off $3,100 $3,600 $2,900 $2,500 Job expenses $1,200 $600 $300 $800
Mathematics
2 answers:
Sergio039 [100]3 years ago
7 0
Company C hope this helped
kotegsom [21]3 years ago
7 0

Answer:

The best compensation is given by company A

Step-by-step explanation:

Compensation paid by any company  is the sum of Gross pay, Paid insurance, Paid time off and Job expense.

The total compensation given by each company is given below -

Company A = 37,600 + 2,800 + 3,100 + 1,200\\= 44,700\\

Company B = 36,800 + 2,400 + 3,600 + 600\\= 43,400\\

Company C = 38,100 + 2,100 + 2,900 + 300\\= 43,400\\

Company D = 39,000 + 1,800 + 2,500 + 800\\= 44,100\\

The best compensation is given by company A

You might be interested in
Mason and Laney run laps. The ratio of the number of laps Mason ran to the number Laney ran was 2:3.
3241004551 [841]

Using proportions, it is found that Mason ran 620 meters.

<h3>What is a proportion?</h3>

A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three.

Considering the ratio, the <em>rule of three</em> is given as follows:

2 laps for Mason - 3 laps for Laney.

n meters for Mason - 930 meters for Mason.

Applying cross multiplication:

3n = 930 x 2

n = 930 x 2/3

n = 620

Mason ran 620 meters.

More can be learned about proportions at brainly.com/question/24372153

#SPJ1

3 0
2 years ago
A young women walked into a cafe and asked for a drink of water the man behind the counter suddenly pulled out a gun and pointed
dexar [7]

Did you write this??

Thank you for sharing

7 0
3 years ago
Which choice is equivalent to the expression below when y2 0?<br> √y^2 + √16y^3 – 4y√y
DanielleElmas [232]

Answer:

Option C.

Step-by-step explanation:

We start with the expression:

\sqrt{y^3}  + \sqrt{16*y^3} - 4*y\sqrt{y}

where y > 0. (this allow us to have y inside a square root, so we don't mess with complex numbers)

We want to find the equivalent expression to this one.

Here, we can do the next two simplifications:

\sqrt{16*y^3} = \sqrt{16} \sqrt{y^3} = 4*\sqrt{y^3}

And:

y*\sqrt{y} = \sqrt{y^2} *\sqrt{y} = \sqrt{y^2*y} = \sqrt{y^3}

If we apply these two to our initial expression, we can rewrite it as:

\sqrt{y^3}  + \sqrt{16*y^3} - 4*y\sqrt{y}

\sqrt{y^3}  + 4*\sqrt{y^3} - 4\sqrt{y^3} = \sqrt{y^3}

Here we can use the second simplification again, to rewrite:

\sqrt{y^3} = y*\sqrt{y}

So, concluding, we have:

\sqrt{y^3}  + \sqrt{16*y^3} - 4*y\sqrt{y} = y*\sqrt{y}

Then the correct option is C.

8 0
3 years ago
The fixed cost of making clothes for a clothing store for three years is $40,000. The number of pieces of clothing bought per ye
tamaranim1 [39]
Scenario B - 143 (Year 1), 109 (Year 2), 141 (Year 3)

In this scenario, the total income is 35,370. This is calculated by getting the sum of the number of garments in the span of three years and multiplying it by the rate of $90 per garment. Your income of 35,370 is lesser than your fixed cost for three years of 40,000.
6 0
3 years ago
What type of data distribution is shown on the
liberstina [14]

Answer:

It’s a bar graph because those orange rectangles show the data

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 41 tens in standard form
    10·2 answers
  • In the diagram, GB = 2x + 3..
    7·2 answers
  • Write the income equation for a small business that
    5·2 answers
  • Nancy and Matilda are 60 miles apart, cycling towards each other on the same road. Matilda rides 12 miles per hour and Nancy rid
    5·1 answer
  • Amaya used these steps to solve the equation 8x+4=9+4(2x−1). Which choice describes the meaning of her result, 4=5?
    9·2 answers
  • Cual es la expresion decimal de - 18/3
    13·1 answer
  • What is the first step to verify that the following identity is true?
    11·1 answer
  • Mr. Lai buys 2 1/4 pounds of red apples and 1 3/8 pounds of green apples. How many more pounds of red apples does he buy?
    15·1 answer
  • Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
    13·2 answers
  • Help plz plz plz plz .
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!