You need two equations to solve a two-variable equation.
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
To compare fractions, we need to have the same denominator
The least common multiple is
16
to change

, we should multiply the numerator and denominator by
4

=


<

so basically,

is greater than

which means

is greater

is greater