1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
2 years ago
6

Simplify 6(x+y)+(x-y)

Mathematics
2 answers:
MakcuM [25]2 years ago
7 0
When you have something multiplied by more than one term in parentheses, you multiply that something (in this case 6) by both terms (x and y).
6x+6y+x+y. Add like-terms. 7x+7y
larisa [96]2 years ago
5 0

Answer:

7x+5y

Step-by-step explanation:

6(x+y)+(x-y), we need to simplify the given expression

To simplify the expression , multiply 6 inside the parenthesis

6(x+y)+(x-y)

6x+6y+x-y

Now we combine like terms

6x+6y+x-y

6x+6y+x-y

7x+5y

You might be interested in
Amanda lives in Fairbanks Alaska she records the low temperature for five days, which days low temperature was 9c colder than th
Brrunno [24]

Answer: all of them they are negitive numbers

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
MAKE SURE TO SHOW YOUR WORK (please)
creativ13 [48]

Answer:

9.11 x 10^-28

Step-by-step explanation:

if you divide 9.11 x 10^-28 by 1.67 x 10^-24 you get .000546

if you divide 1.67 x 10^-24 by 9.11 x 10^-28 you get 1,833

therefore, 1.67 x 10^-24 is 1833 times greater than the other value

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST!! Need answers!!! Solve & Show Work
-Dominant- [34]

Answer:

Refer to the picture that given

Step-by-step explanation:

:))

6 0
2 years ago
IN
Masja [62]
No hablo ni escribo inglés ponlo en español
3 0
2 years ago
Please helpp meeee!!!
Law Incorporation [45]

Answer:

im pretty sure the answer would be,

2 \frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

the median is the middle number of the data, and since there are two medians, you find the mean of the two numbers by adding them together, and then you divide it by 2.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 1.) Six people share 3/5 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive? There aren't an
    15·1 answer
  • A baker uses 3/4 cup of honey in one of his cakes. There are 60 calories in 1/8 cup of honey. What equation would you use to fin
    14·2 answers
  • Ginger color book came with 125 stickers if she putting stickers on each page how many pages of stickers will she have how many
    5·2 answers
  • HURRRRRRYYYYYYY 1 QUESTION EXPERTS/ACE HELP QUICK!!!!!
    8·1 answer
  • Someone Please help me answer this question.
    8·2 answers
  • In 2012 five US postal stamps cost $2.20 how much did 7 stamps cost
    13·2 answers
  • Now select points B and C, and move them around. What do you notice about as you move B and C? What do you notice about the rati
    7·2 answers
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • HALP plz<br> A pedestrian is walking at a speed of 3km/h graph the function
    9·1 answer
  • the equation y = x + 8 represents the length, y, in inches of a sleeping bag for a person who is x inches tall. which ordered pa
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!