(2B +5A)/7 = (2(-2, -12) +5(-9, 2))/7 = (-4-45, -24+10)/7 = (-7, -2)
Selection B is appropriate.
A person borrows $2500 and they must pay this amount back, plus the $125 in simple interest. In total, they must pay back 2500+125 = 2625 dollars.
Divide this amount over 6 months
2625/6 = 437.50
The monthly payment is $437.50, so the answer is choice B
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.
Step-by-step explanation:
how do you not know what are unit rates
(4/9-9) and (4/0) are undefined as you can not divide by the value of 0.