1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
4 years ago
10

Please help. Show work, THANK you so much!

Mathematics
1 answer:
andreev551 [17]4 years ago
3 0
7. 539 is the answer of number 7


8. The answer might be 53 maybe on number 8
You might be interested in
Please help! I've been stuck on this for days!
saw5 [17]

Answer:

y=x/1000 is the equation

Step-by-step explanation:

I did math

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x-3y=8 . How do I solve this ?
shepuryov [24]
X equal what umber,and y equal what number?
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the graph to find the x-intercept for the equation ý +2 Graph: Y + 2 = 2(x+3)
alex41 [277]

Answer:

(-2, 0)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
During a football game a concession stand sold a family three hamburgers and two hotdogs for a total of $13 it's sold another fa
guajiro [1.7K]

Answer:

The price of each hamburger is $3

The price of each hot dogs is $2  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The total price of 3 hamburger and 2 hot dogs = $13

The total price of 2 hamburger and 5 hot dogs = $16

Let The price of each hamburger = $x

Let The price of each hot dogs = $y

<u>Now, According to question</u>

3 x + 2 y = 13              .........A

2 x + 5 y = 16              .......B

Now, Solving to eq A and B

3 × (2 x + 5 y ) - 2 × (3 x + 2 y ) = 3 × 16 - 2 × 13

Or, (6 x + 15 y) - (6 x + 4 y) = 48 - 26

Or, (6 x - 6 x) + (15 y - 4 y) = 22

Or, 0 + 11 y = 22

∴  y = \dfrac{22}{11}

i.e y = $2

so, The price of each hot dogs = y = $2

<u>Now, Put the value of y into eq B</u>

i.e 2 x + 5 y = 16

or, 2 x + 5 × 2 = 16

or, 2 x = 16 - 10

or, 2 x = 6

∴  x = \dfrac{6}{2}

i.e x = $3

So, The price of each hamburger = x = $3

Hence, The price of each hamburger is $3 and  The price of each hot dogs is $2  . Answer

3 0
4 years ago
90 is decreased to 75
yKpoI14uk [10]
90 decreased to 75 = 15.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the percent of increase or decrease from the first number to the second number. 140 to 84
    13·1 answer
  • The surface area of a sphere is 452.39 mm2, find the diameter of the sphere to the
    13·2 answers
  • How do you solve the equation in detail :: 12(2w-3)=6w
    9·1 answer
  • Which statement describes the graph?
    7·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • What does creditworthiness mean?
    13·2 answers
  • Please help asap pre alg
    9·1 answer
  • The Bartlett family is taking a road trip to Yellowstone National Park! Yesterday, they drove a total of 550 miles in 11 hours.
    8·2 answers
  • Need help with some math
    10·1 answer
  • Solve for z. <br> X=3y+3z
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!