1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
8

Four students are sitting in the first row. In the second row, 4 students sit behind each of those students, and so on. After th

e fourth row is filled, one student leaves from each row. In the fifth row, 2 students sit behind each student in the fourth row. How many students are sitting in the fifth row?
Mathematics
2 answers:
Kaylis [27]3 years ago
5 0
There are six students in the fifth row.
Cerrena [4.2K]3 years ago
4 0
<h3>✽ - - - - - - - - - - - - - - -  ~<u>Hello There</u>!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>

➷ If 1 student leaves each row, there are now 3 students in each row.

2 x 3 = 6

There are 6 students in the fifth row

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

You might be interested in
2. Write an equation of the line that passes through the<br> points (1,3) and (-1,1).
cestrela7 [59]

Answer:

I've been trying to figure this out with out a chart and i keep confusing myself

Step-by-step explanation:

nothing

3 0
3 years ago
'The quotient of a number and 6 minus 3 is 1​
lianna [129]

Answer:

x=24

Step-by-step explanation:

The Quotient(dividing) of a number(x) and 6 minus(-) 3 IS(=) 1.

Which turns into:

\frac{x}{6} - 3 = 1

We want to get x by itself so we divide the entire equation by 6.

6 ( \frac{x}{6} - 3 = 1 )

x - 18 = 6

We want to move the plain numbers to one side so x can be by itself. So we add 18 to both sides.

x = 24

6 0
2 years ago
Eight more than three times the difference of four and a number” when n = 3?
Snezhnost [94]
8 + 3 (4 - n )
n= 3 
8 + 3( 4-3)
8 + 3 * 1 
8 + 3 = 11
8 0
3 years ago
The sum of the arithmetic progression 4, ..., 76 is 1920. Find the number of terms and the common difference.​
valkas [14]

<u>Number of terms = 48</u>

<u>common difference = 1.5</u>

This question involves the concept of Arithmetic Progression.

  • The formula for sum of an arithmetic progression series with first and last term given is;

S_{n} = \frac{n}{2}(a + l)

where;

a = first term

l = last term

n = number of terms

  • From the given sequence, we see that;

first term; a = 4

last term; l = 76

Sum of A.P; S_{n} = 1920

  • Plugging in relevant values into the sum of an AP formula, we have;

1920 = \frac{n}{2}(4 + 76)

simplifying this gives;

1920 = 40n

n = 1920/40

n = 48

  • Formula for nth term of an AP is;

t_{n} = a_{1} + (n - 1)d

where;

a_{1} is first term

d is common difference

n is number of term

t_{n} is the nth term in question

the 48th term is 76

Thus;

76 = 4 + (48 - 1)d

76 - 4 = 47d

72 = 47d

d = 72/47

d ≈ 1.5

Thus;

Number of terms = 48

common difference = 1.5

Read more at; brainly.com/question/16935540

4 0
3 years ago
The population of rabbits on an island is growing exponentially. In the year 2008, the population of rabbits was 7100, and by 20
olganol [36]

Answer:

Unknown answer so ye that mean I'm not sure about it

Step-by-step explanation:

Unknown answer so ye that mean I'm not sure about it

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If 15% of college students own a television and 10% of college students own a stereo and 2% of college students own both televis
    10·1 answer
  • Best way to work out planet torrid take 6 years to complete one orbit , planet monde blanc takes 9 years in the year 2035 both p
    5·1 answer
  • Harry is bundling magazines to recycle. He notices that 4 magazines weigh 5/8 pounds in​ all and that the magazines all weigh th
    8·1 answer
  • Find the value of x <br> Pleasee
    14·1 answer
  • Will Mark!! The length of a rectangle is represented by 7x- y, and the width is represented by 3x + 4y. Write polynomial that re
    12·1 answer
  • Two lines are perpendicular. The slope of one line is -2, What is the slope of the other line?
    12·1 answer
  • Pls do it fast
    9·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • 2
    9·1 answer
  • F a = 3, b = 4, what is c if its a right triangle
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!