1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
8

paden payes $2.10 for 5 1/2 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 of bananas. Which is the better buy

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
4 0
$2.10 for 5 1/2 lbs.
You might be interested in
PLZZZ HELP ME IT WILL BE QUICK
sineoko [7]

Answer:

2i x 1.50b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
On a popular television quiz show, contestants gain points for getting questions correct, and lose points for getting the answer
xenn [34]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

200+150+150=500

500-500=0

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make t the subject of the formula <br> P= 3-2t<br> —————<br> 4+t
Rufina [12.5K]

Answer:

t = \frac{3 - 4p}{p + 2}

Step-by-step explanation:

Given

P = \frac{3 - 2t}{4 + t}

Required

Make t the subject

P = \frac{3 - 2t}{4 + t}

Cross Multiply

P * (4 + t) = 3 - 2t

4p + tp = 3 - 2t

Collect Like Terms

tp + 2t = 3 - 4p

Factorize:

t(p+2) = 3 - 4p

Make t the subject

t = \frac{3 - 4p}{p + 2}

5 0
3 years ago
PLEASE HELP !! Math! Grade 8
Zina [86]

Answer:

Mapping A

Step-by-step explanation:

To clarify this, the first box in each mapping has to go to only one number to resemble a function.  Function A works because each number is going to another number once while Function B doesn't work because of the number 2 going into two numbers.

4 0
3 years ago
keli bought 19 apples of 2 varieties to make a pie the total cost of apples cost 0.25 each and gala apples cost 0.30 each how mu
Degger [83]

Answer:

y=7 and x=12

Step-by-step explanation:

X= number of Granny Smith apples

Y= number of Gala apples

With the given data we build and solve the following system

x+y=19

0.25x+0.3y=5.10

So we conclude that  

y=7 and x=12

Brainliest please.... Your welcome

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which values of x are point(s) of discontinuity for this function? Please explain how you did it.
    14·2 answers
  • An airplane flies 24miles in 6mins ?
    9·2 answers
  • Tell whether x and y show direct variation. Explain your reasoning. y/x =8
    12·1 answer
  • Solve the system of equations using substitution or elimination. Show all work for credit.
    14·1 answer
  • Ordered pair for -x+3y&lt;-3
    6·1 answer
  • Can somebody explain to me how they got 3^4(x) = 3^3(x+2)? Then explain what happened to the 3 in 3^4 and the 3 in 3^3? Please a
    11·1 answer
  • Enter the fraction as a decimal and as a percent.
    15·1 answer
  • HELP!! I can't fail. 4 and 5 please!
    11·1 answer
  • Find the circumference of the
    14·1 answer
  • On Monday a shop receives $60.30 by selling bottles of water at 45 cents each
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!