Multiply both sides by -8.
Then add the one to both side to cancel it out and get 7x by itself
Then divide the whole thing by 7. So it’ll look like this: 32+1=7x and then add the one then divide by 7
Answer:
$3.36
Step-by-step explanation:
What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?
$0.84
---------- = $3.36
0.25 lb
2t<-4 divide both sides by 2
t<-2
...
7t>49 divide both sides by 7
t>7
So t=(-oo,-2) and t=(7,+oo)
t=(-oo,-2)U(7,+oo)