1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
7

A 3-gallon bottle of vinegar costs $26.40. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]3 years ago
5 0
Hi!

The price per cup is $0.55 or 55 cents.
Since there are 16 cups in 1 gallon, we would need to find out how many cups are in 3 gallons by multiplying 16 by 3.
16 \times 3 = 48
Now we know that there are 48 cups in 3 gallons. Since we have found the number of cups in 3 gallons, we can now divide the price by 48 to find out the price per cup:
26.40 \div 48 = 0.55
After dividing the price by the number of cups, we have now found out the price per cup, which is: $0.55 or in other words, 55 cents.

Hope this helps! Good luck!

You might be interested in
Write each equation in Slope-Intercept Form, if possible. Identify the slope and
Tresset [83]

Answer:

slope intercept form: y = mx + b

6x - 4y = 24

4y = 6x - 24

y = 3/2x - 6

slope: <u>3/2</u>

y intercept: <u>- 6</u>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this math problem!! Will give brainliest!! :)
stealth61 [152]

Step-by-step explanation:

x² x<1

-x²+4x-1 1<x<3

x-3 x>3

Feel free to ask question in the comments

5 0
2 years ago
8c + 18 = 34 please help
Elanso [62]

Answer:

2

Step-by-step explanatthe answer is 2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kim is having a pizza party. Two large pizzas serve 9 people. How many large pizzas should she order to serve 36 guests at the p
Angelina_Jolie [31]
It is 8 because two large can serve 9 and there are 4 9’s that go into 36 so you just have to times 2 and 4 to get 8

2=9
+2
4=18
+2
6=27
+2
8=36

8 large pizzas for 36
(Me personally would eat 8 all by myself)
3 0
3 years ago
Is f(x)=3/4 a function?
Marat540 [252]

Answer:

Yes, f(x) = \frac{3}{4} is a constant function.

Step-by-step explanation:

A function is defined to be a relation from 1 set of numbers to another set of numbers.

The main condition for a relation to be a function is that for every number in the domain there should be a <u>unique image</u>

Here the given function is f(x) = \frac{3}{4}

This function is a constant function and gives the value 0.75 for all values of x.

Hence the graph would be a straight line parallel to the x-axis passing through y = 0.75.

Hence the f(x) = 0.75 is a function.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Susannah made the line plot below to show the distances she hiked each day in the past two weeks.
    9·1 answer
  • the area of the region bounded by the curve y=e^2x the x axis the y axis and the line x=2 is equal toA) e^4/2 -e B) e^4/2 - 1 C)
    12·1 answer
  • Add in write in the simplest form 3 1/3 divided by 2 3/5
    9·1 answer
  • I really need some help it's hard to understand!
    8·2 answers
  • You are one mile from the railroad station, and your train is due to leave in ten minutes. You have been walking at a steady rat
    10·1 answer
  • 6500 divide by 100. step by step​
    13·1 answer
  • A teapot,which has a capacity of one and half litters, can fill six identical mugs with tea.what is the capacity of the six mugs
    10·1 answer
  • Solve the question in the picture. I know that there is an equation where you'll get root 25 - x^2 plus root 32 - x^2 equals 7,
    9·1 answer
  • When an object falls due to gravity on Earth, the acceleration is 9.8 m/s. A student drops a rock
    8·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!