Answer:
-2
Step-by-step explanation:
(y-2)=-(12/4)
y-2= -4
y= -4+2
y = -2
Answer:
You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B
Step-by-step explanation:
Find the rate of both sodas.
Soda A.
1.49 / 28 = $0.0532 per oz.
Soda B.
0.95 / 21 = $0.0452 per oz.
Answer:
13-13i
Step-by-step explanation:
2(5+i)-3i(5+i)
10+2i-15i-3i²
10-13i+3
13-13i
Answer:
Step-by-step explanation:
the answer is C
Answer:
if it's finding x
#1 x<-1
#2 x<4
Step-by-step explanation:
#1
2x-16<-18
add 16 to both sides
2x<-2
then divide 2 to both sides
x<-1
#2
2x-16+4x<8
add like terms
6x-16+<8
add sixteen to both sides
6x<24
divide six to both sides
x<4