1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
12

Can someone help me? I don't understand how to do this.

Mathematics
2 answers:
Dimas [21]2 years ago
7 0

Answer:

84%

Step-by-step explanation:

You need to find the area of both circles, so-

\pi 5^{2} = 78.54

\pi2^{2} = 12.57

Then, you need to divide the answers to find the %, so 12.57/78.54

this gives you 16%, but that is the chance of it landing in the shaded region. The chance of it landing in the non shaded region would then be 84%.

almond37 [142]2 years ago
5 0

it should be 42percent I didn't really know my bad

You might be interested in
A young couple purchases their first new home in 2011 for​ $95,000. They sell it to move into a bigger home in 2018 for​ $105,00
mart [117]

Given:

The value of home in 2011 is $95,000.

The value of home in 2018 is $105,000.

To find:

The exponential model for the value of the home.

Solution:

The general exponential model is

y=ab^x       ...(i)

where, a is initial value and b is growth factor.

Let 2011 is initial year and x be the number of years after 2011.

So, initial value of home is 95,000, i.e., a=95,000.

Put a=95000 in (i).

y=95000b^x       ...(ii)

The value of home in 2018 is $105,000. It means the value of y is 105000 at x=7.

105000=95000b^7

\dfrac{105000}{95000}=b^7

\dfrac{21}{19}=b^7

Taking 7th root on both sides, we get

\left(\dfrac{21}{19}\right)^{\frac{1}{7}}=b

Put b=\left(\dfrac{21}{19}\right)^{\frac{1}{7}} in (ii).

y=95000\left(\left(\dfrac{21}{19}\right)^{\frac{1}{7}}\right)^x

y=95000\left(\dfrac{21}{19}\right)^{\frac{x}{7}}

Therefore, the required exponential model for the value of home is y=95000\left(\dfrac{21}{19}\right)^{\frac{x}{7}}, where x is the number of years after 2011.

5 0
2 years ago
Answer fast please and Thank you
11Alexandr11 [23.1K]
<h3>You should pick:</h3>

The relationship is linear because each y-value is 5 more than the one before it.

<h3>Here's why I think so:</h3>

If we look at the relationship between the x values and the y values, we can tell that they both increase periodically. The x values increase by 1('s), while the y values increase by 5('s).

Think about it. If y starts off at 5 when x is at 0, and then goes to 10 by x becomes 1, and increases another 5 values when x increases by 1 (again), then we are witnessing a pattern. For every 1 x value, y increases by another 5 values. Such a repetitive relationship will clearly be shown with a line. Thus, the relationship is a linear one.

Since we know that the relationship of the table is linear, and that it is linear due to the fact that the y-value continuously increase by 5's without fail, the only answer that would make sense is the second one.

<em>Therefore, the answer is '</em><u><em>The relationship is </em></u><u><em>linear </em></u><u><em>because each y-value is 5 more than the one before it.</em></u><em>'</em>

3 0
2 years ago
The top of a storage container is a hemisphere with a diameter of 28 feet. What is the volume of the storage container? Round yo
creativ13 [48]

Answer:

5749.3 cubic feet

Step-by-step explanation:

The volume of the  storage container would be defined by the volume of the shape; a hemisphere

The volume V of  a hemisphere is given as

V = 2/3 π r^3

where r is the radius of the hemisphere

Given that the diameter is 28 feet, the radius = 14 feet

hence the volume

= 2/3 * π * 14^3

= 5749.333333

To the nearest tenth

= 5749.3 cubic feet

5 0
2 years ago
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pizza House offers 2 different​ salads,4 different kinds of​ pizza, and 4 different desserts. How many different three course me
larisa86 [58]

Answer:

10 because you would have to add them all up!

Step-by-step explanation:

hope this helps:)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Is .4 kilometers equal to 40,000 centimeters
    10·1 answer
  • Which of the following describes the graph y=[x-2]?
    12·2 answers
  • Express 2 1/2kg as grams
    12·1 answer
  • If cara had a candle that Burned 3cm every hour how y’all would it need to be to also reach 6cm tall after 4 hours
    12·1 answer
  • Help me plssssssssssssss
    5·1 answer
  • One month Tammy rented 2 movies and 3 video games for a total of $25. The next month she rented 4 movies and 8 video games for a
    12·1 answer
  • The graph of which function has an axis of symmetry at x = -1/4 ?
    9·1 answer
  • four friends attended a painting class together. They each paid for a ticket and $15 for food. At the end of the night, the tota
    5·1 answer
  • Savannah drove 716 miles on Monday. She drove another 572 miles one Tuesday. About how many more miles did she drive on Monday t
    9·1 answer
  • Please help answer! :)<br> How are significant digits related to calculations using measurements?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!