Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
The answer is A. the force will always pull back a lot deals with gravitational pull
The mean can be found by adding the two numbers and dividing by 2
let the second number be y
(x + y)/2 = 1/2x + 1
solve for y
multiply each side by 2
x + y = 2(1/2x + 1)
distribute
x + y = x + 2
subtract x on both sides
y = 2
ANSWER: the second number is 2
I believe the answer is D. 1.121, 1.21, 1.432, 1.53