Y = (1/4)x + 3 is the linear function.
When x = 0, the initial value is 3.
When x increases by 1, 1/4 is added to the previous value.
Answer:
a 16
Step-by-step explanation:
16 x 12 = 192 plates
496 total plates - 192 = 304
304 packages of 8 plates
304 / 8 = 38 sets of 8 plates
38 + 16 = 54 packs of plates
Answer:PHR
Step-by-step explanation:
PHR means parts per hundred defenition.
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.