1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
10

Ben went to the hardware store and bought 7 pieces of rope of equal length. The total length of the ropes was 56 meters. How lon

g was each rope?
Mathematics
1 answer:
Harman [31]3 years ago
6 0

Answer:

8 meters

Step-by-step explanation:

56 / 7 = 8

You might be interested in
Someone please convert this equation to slope intercept form: 2x - 3y = 6?
IgorLugansk [536]
Slope y-intercept form is: y=mx+b

All you have to do is rearrange the equation:

2x-3y=6
2x=6+3y
2x-6=3y

now divide both sides by 3
(2x/3)-(6/3)=(3y/3)

and it becomes
y= \frac{2}{3}x-2x

Bonus: you can plug in any two values for x and y and you can see both equation gives the same answer!
8 0
4 years ago
The price of<br> a watch was increased by 20% to £198.<br> What was the price before the increase?
stich3 [128]

Answer:

£165

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1( below is the pre image dilate by a factor of 2
bonufazy [111]

Before:It's too short. Write at least 20 characters to explain it well.

After:It's too short. Write at least 20 characters to explain it well.

3 0
3 years ago
Estimate the cost of 3.2 pounds of apples .The cost of 3.2 pounds of apples is about
Lana71 [14]
138c since 1 pound of apples=43c
7 0
3 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you tell which rectangle is bigger: a rectangle with a perimeter of 24 units or a rectangle with an area of 24 square un
    15·1 answer
  • It is estimated that there are approximately 1 × 10 14 cells in the human body. Which of the following represents this amount in
    13·1 answer
  • What is 5/6 of 24<br> Help?
    9·2 answers
  • How does an earthquake of magnitude 7.9 compare in intensity with an earthquake of magnitude of 3.7 on the Richter​ scale? The l
    13·1 answer
  • What is the answer? PLZ HELP
    14·2 answers
  • Find the 5th term of the sequence defined by the give rule. f(n) = n²+ 5. A step by step explanation with answer would be greatl
    12·1 answer
  • The diameter of the bottom of a lamp shade is twice the diameter of the top of the lamp shade. The top of the lamp shade has a 9
    5·1 answer
  • What is the slope of the line going through the points (2,5) and (-4,-1)?
    9·2 answers
  • Order the following numbers from least to greatest. Put the lowest number on the left. 2 -2 5 -5
    6·1 answer
  • How many nickels are there in $18.00? Solve the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!