1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
3 years ago
14

How to solve equations

Mathematics
1 answer:
stich3 [128]3 years ago
6 0
Here are some things you should know when solving algebraic equations.

If you add an expression to both sides of an equation, the resulting equation will have the same solution set as the original equation. In other words, they will be equivalent. This is true for all operations. As long both sides are treated the same, the equation will stay balanced.

You will also need to know how to combine like terms. But what are like terms to begin with? Like terms are defined as two terms having the same variable(s) (or lack thereof) and are raised to the same power. In mathematics, something raised to the first power stays the same. So, 5x and 10x are like terms because they both have the same variable and are raised to the first power. You don’t see the exponents because it doesn’t change the value of the terms.

To combine like terms, simplify add the coefficients and keep the common variable(s) and exponent.

The distributive property is another important rule you will need to understand.

The distributive property is used mostly for simplifying parentheses in expressions/equations. 

For example, how would you get rid of the parentheses here?

6(x + 1)

If there wasn’t an unknown in between the parentheses, you could just add then multiply. That is what the distributive property solves.
The distributive property states that a(b + c) = ab + ac
So, now we can simplify our expression.

6(x + 1) = 6x + 6
You might be interested in
Plot the following equation using the x- and y- intercepts <br> x - y = 3
Anton [14]

Answer:

x intercept is (3,0) and y intercept it (0,-3)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Xavier spent $84 on art supplies. The canvas for each of his paintings is an additional $1. He plans to sell his paintings for $
In-s [12.5K]

Answer:

The paintings itself would be 9 dollars

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Taylor uses tape to mark a square play area in the basement for her daughter. The area measures 28 ft2. Is the side length of th
joja [24]

The side length of the square is a rational.

What is the area of the basement?

Any lower storey of a structure that is partially or completely below the lowest contiguous proposed ground level is referred to as a basement floor, provided that the portion of the storey above ground level does not exceed 75 cm.

Given: Taylor uses tape to mark a square play area in the basement for her daughter.

The area measures 28 ft2.

We know that the area of square is side length square.

As the area measures 28 square feet, so the side length of the square is, 28 feet.

Since 28 is a rational number.

Therefore, the side length of the square is a rational.

To know more about the area of basement, click on the link

brainly.com/question/26791387

#SPJ2

4 0
11 months ago
Read 2 more answers
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
A color printer prints 5 pages in 9 minutes.
ollegr [7]

Answer: 1.8

Step-by-step explanation: Divide 9/5

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Write 4/7 as a decimal
    15·1 answer
  • Just answer question, No need to explain. THANKS
    13·2 answers
  • Mr. Smith earns 6% commission on every house he sells. If he earns $9,000, what was the price of the house?
    6·1 answer
  • A garden table and a bench cost $804 combined the garden table costs $46 less than the bench. What is the cost of the bench
    14·1 answer
  • Lyle says that 0.89 &gt; 1.23 because 8 tenths is greater than<br> 2 tenths. Is he right? Explain.
    15·1 answer
  • What is the value of y?<br> Enter your answer in the box.
    11·2 answers
  • 5 Solve the equation sin 2x = 2 cos 2x, for 0°&lt;x&lt; 180°​
    11·1 answer
  • Find the area.<br> The area of the trapezoid is<br><br> square centimeters.fill in the blank
    7·1 answer
  • Answer these questions:/
    12·2 answers
  • True or false? the graph represents a function
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!