1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
8

(3.14×10^7)×(1.3×10^−3)÷0.2 Please answer in scientific notation. Thank you.

Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
8 0
When you evaluate the problem you end up with 204100
Scientific Notation: 2.041 x 10^5
You might be interested in
How to unsubscribe, please.
harina [27]

Step-by-step explanation:

Click on the suscribe button.You can see the unsubscribe button.Then click on that.You can easily unsubscribe.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following inequality for t.<br><br> 12.3+t&lt;5.6
luda_lava [24]
The answer in inequality form is t< -6.7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alison’s age is 12 more than half of Sam’s age. Using S to represent Sam’s age, write an expression that represents Alison’s age
UNO [17]

Answer: the answer is C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 2 (4 points)
Volgvan

Answer:

43

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Based on the diagram shown, find θ to the nearest degree.
sattari [20]

Answer:

  θ = 38°

Step-by-step explanation:

The lower right triangle is congruent to the upper left triangle, so we have θ and 20° being the two acute angles in the triangle. The law of sines tells you ...

  sin(θ)/9 = sin(20°)/5

  sin(θ) = (9/5)sin(20°)

  θ = arcsin(9/5·sin(20°)) ≈ 38°

___

Another solution to the triangle is θ = 180° -38° = 142°. The diagram clearly shows θ as an acute angle, so we take this second solution to be extraneous.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The Lamaster family is a family of five people. They have used 4,885.78 gallons of water so far this month. They cannot exceed 7
    12·1 answer
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • A recipe requires 1/3 cup of milk for each 1/4 cup of water. How many cups of water are needed for each cup of milk?
    11·2 answers
  • Zoe needs to by beads to make jewelry. For each earring, Zoe uses 3 small blue beads, 1 small metallic bead and 2 large green be
    13·2 answers
  • This question is that I need help with is "Finding angle measures between intersecting lines"​
    5·1 answer
  • Twenty-nine percent of americans say they are confident that passenger trips to the moon will occur in their lifetime. You rando
    10·1 answer
  • Determine which of the following situations models a unit rate of $0.75. Select all situations that apply.
    14·1 answer
  • An 8 foot ladder leaning against a house touches 7 feet above ground draw a diagram and determine the measure of the angle creat
    6·1 answer
  • Given that D( x ) = 2 x , select all of the following that are true statements.
    7·2 answers
  • What is the slope- intercept form of 11x-2y=-14
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!