business and education
since business is wider there is human resource, accounts, finance and among others
3 and 17
17-3=14
hope that helps
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
1 cm = 45 km
x cm = 135 km
135/45 = 3 cm
distance between the towns on the map is 3 cm.
i hope this helps :)