Answer:
220 squared units
Step-by-step explanation:
first, find the area of the rectangle by multiplying 8 by 20. Then, fin the area of the triangle by multiplying 6 by 20 and then dividing the result by 2.
8*20=160
6*20=120
120/2=60
Finally, add them together and you get 220 units squared.
Answer:
We are asked to find the duration of entire race. As Rachel finished of the race in 6 hours, so of x will be equal to 6. Therefore, the duration of entire race was 8 hours.
( i looked this up but that is the answer i dont take any credit for this answer)
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
1 x 4=4 (Both numbers are in the ones place, so their value are ones.)
Step-by-step explanation
In order to use place value to multiply, we use the distributive property to break apart each place. Always begin with the ones place. We can break apart a 2-digit by 1-digit number into 2 simpler problems. 1 x 4=4 (Both numbers are in the ones place, so their value are ones.)
Answer:
2
Step-by-step explanation:

