1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
10

A fruit basket contains only apples and bananas. If there are 8 apples and 13 bananas, what is the ratio of bananas to fruit?

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
7 0
Your answer is 13:21
You might be interested in
Please help ASAP!!! Will give brainlist :)
Furkat [3]

Answer:

A': (2,1)

B': (5,3)

C': (4,-1)

x -----> x + 1

y -----> y - 2

4 0
2 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
What are the coordinates of R' after a dilation by a scale factor of 3, centered at the origin, followed by the translation (x,
emmainna [20.7K]

9514 1404 393

Answer:

  C.  (9, 18)

Step-by-step explanation:

Given R(3, 5), a dilation by a factor of 3 will multiply each coordinate to give ...

  (9, 15)

Then the translation up by 3 will give you the image coordinates ...

  (x, y) ⇒ (x, y+3)

  (9, 15) ⇒ (9, 15 +3) = (9, 18)

The coordinates of R' are (9, 18), matching choice C.

_____

<em>Comment on multiple choice answers</em>

As it often does, here it works to "guess" the answer that has the coordinates that are most-repeated. An x-coordinate of 9 is part of 3 answer choices; a y-coordinate of 18 is the only repeated value in the answer choices. If you were to guess, an appropriate guess would be (9, 18). That happens to be correct in this case.

8 0
3 years ago
Which is an equation of the line that goes through the points (-4, -1) and (-2, 3)?
Anna007 [38]

Answer:

The answer is B ...........

3 0
2 years ago
A * b = 3a - 2b<br><br>2*(6*4)=<br><br>working please!!!​
Pachacha [2.7K]

Answer:

A = 4

B = 2

2* (6 * 4) = 48

<u><em>Please mark as brainliest if answer is right </em></u>

Have a great day, be safe and healthy  

Thank u  

XD  

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • •WILL GIVE BRAINLIEST!•
    8·1 answer
  • Using benchmarks to measure length of a car customary unit
    10·1 answer
  • How to solve a system of equations using elimination
    14·2 answers
  • Classify each of the following sums as rational or irrational. <br><br>Can y'all help me asap
    14·1 answer
  • What are the next 2 numbers in the sequence?
    10·1 answer
  • The price of a video game system was $359. The price decreased to $199. What is the percent decrease on the price of this system
    5·1 answer
  • A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine
    10·1 answer
  • You would like to buy new carpet for a room. The room us rectangular. The dimensions are 12 1/3 feet by 10 3/4 feet. How many sq
    7·1 answer
  • 15 subtracted from the square of an integer the result is equal to three less than four times the integer find the negative inte
    11·1 answer
  • Your math teacher tells you that the next test is worth 100 points and contains 38 problems muitiple choices are worth 2 points
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!