1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
7

Olga Decorat blankets with ribbon she has 12 yards of ribbon she uses 22 feet of the ribbon to decorate blankets after she decor

ates the blanket how many feet of ribbon will remain
Mathematics
1 answer:
andre [41]3 years ago
3 0

Answer:

  14 feet

Step-by-step explanation:

There are 3 feet in 1 yard, so 36 feet in 12 yards. The remaining ribbon will be the original amount less the amount used.

  36 - 22 = 14 . . . . feet remaining

You might be interested in
Can someone please help me?
storchak [24]
5lbs=8.25
/5    /5
1lbs=1.65


6 0
3 years ago
Please help ill mark brainlyst please
kozerog [31]

Answer:

x = 8°

y = 21°

Step-by-step explanation:

27 + 3y = 90

3y = 63

y = 21°

x + 8x + 18 = 90

9x = 72

x = 8°

3 0
2 years ago
James has worked full time as an entry-level web designer since earning his certification. He
Norma-Jean [14]

A budget is a periodical compilation of the estimated revenue earned and expenses incurred within a given time period

Monthly income calculation

James monthly income is calculated as follows;

Monthly income = \dfrac{\$47,000}{12} \approx \$ 3,916.\overline 6

The required <u>James' monthly personal budget </u>is presented as follows;

Based on the above monthly income, the monthly personal budget is found by entering the given values in a budget template as follows;

\begin{array}{lllc}& Incone &\$3,916.6 \\&Rent&\$950\\&Insurance \ (renter's)&\$25\\&Insurance \ (health)&\$185\\&Retirement \ (401 (k))&\$157\\&Car \ insurance &\$120 \\Fixed \ expenses&Utilities&\$100 &\\&Cell \ phone &\$85 &\\&Cable \ TV& \$70 &\\&Credit \ card& \$150 \\&Car \ payment&\$554\\&\underline{ \mathbf{Total \ fixed \ expenses}}& \$2,396 \\&&\\&Clothing& \$80 & \\Variable \ expenses&Groceries& \$300 \\&Entertainment&\$196 \\&\underline{ \mathbf{ Total \ variable \ expenses}}&\$576 \end{array}

                                Savings   {}                             $944.\overline 6

Learn more about how to make a budget here:

brainly.com/question/14080312

5 0
2 years ago
What is |9|? <br> -18<br> -9<br> 9<br> 18
Veseljchak [2.6K]

Answer:

the true answer is 9

Step-by-step explanation:

Because the product of the absolute value is the same number and positive

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of 7 books was $154.40. How much does each book cost?
Simora [160]

Answer:

22.057

Round to 22

154.4/7 = 22.057

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • here are the numbers of 15 people ate out last month. 6,5,5,3,5,4,3,6,4,3,6,5,3,7,6 find the modea of this data set​
    5·2 answers
  • 9x - y = 15 2x + 8y = 28
    7·1 answer
  • Find the value of x.<br><br> 70<br> 35<br> 40<br> 80
    7·1 answer
  • Ples helpe me its math
    10·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the poiņts (-10, 4) and (-10,8)?
    9·1 answer
  • In 20 words or fewer, how many solutions does x^2 -36=0 have?What values of x make the equation true?
    5·1 answer
  • Integrate. Choose the best approach and the answer. LaTeX: \int\sin^3x\:dx ∫ sin 3 ⁡ x d x a. use LaTeX: \sin^2x=\frac{1}{2}\lef
    15·1 answer
  • I want help,can you help me..​
    14·2 answers
  • 3.(08.07 HC)
    10·1 answer
  • Write the equivalent expression for: n^{2}-14n+49
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!