1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
6

Jason plans to pay the water bill with two equal payments

Mathematics
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
7 0
Since the water bill costs $35, to split it into 2 equal payments, you would simply just half $35 which is $17.50.
You might be interested in
Amari pays $7,440 in taxes on his income of $46,500. What percentage of his income is going toward taxes???
MakcuM [25]

Answer:

16%

Step-by-step explanation:

percent = part/whole × 100%

percent = 7440/46500 × 100%

percent = 0.16 × 100%

percent = 16%

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factorise completely;<br>y(ay-x)+x(y-ax)​
Kay [80]

Answer:

ay2 - xy + xy - ax2

ay2- ax2

5 0
3 years ago
Write the following in expanded form then in word form . number 355,645​
valkas [14]

Answer:

300000+50000+5000+600+40+5

word form:- three lakh fifty five thousand six hundred forty five.

3 0
3 years ago
Find each product.<br> (2.05).(0.004)
AlladinOne [14]

Answer:

(2.05).(0.004) \\  = ( \frac{205}{100} ).( \frac{4}{1000} ) \\  =  \frac{820}{100000}  \\  =  \frac{82}{10000}  \\  = 0.0082

3 0
3 years ago
Jimmie adds 3.24, 4.294 and 2.073 . How much more than 5.31 is the sum
Brrunno [24]
4.477 hope that helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. Sam drove to the beach, 160 miles from his home, at 40 miles per hour. He drove home the next day at 20 miles per hour. Calcu
    8·1 answer
  • Can someone please help me with my work
    9·1 answer
  • Twelve to the second power plus x to the second power equals twenty to the second power
    6·2 answers
  • Which of the following statements is not always true?
    6·2 answers
  • HELLLLLLPPPPPPPPPPPPPPP
    12·1 answer
  • -5a + 15/2a - 25 = 53.2 + 21.8​
    15·2 answers
  • This question i need helo solve it
    6·2 answers
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • Pls helpppppppppppppp
    7·2 answers
  • Please help me I will give you the brain thing and extra points. (image below) 7/30
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!