1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
8

Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost

Mathematics
1 answer:
alexira [117]3 years ago
8 0
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
You might be interested in
Find the area and perimeter of the figure below, explain and show work pls
Stels [109]
This is my work and only part 1

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP (100 POINTS)
omeli [17]

\\ \rm\Rrightarrow 2sin^2x=1-cosx

\\ \rm\Rrightarrow 2sin^2x=1-1+sin^2x

\\ \rm\Rrightarrow 2sin^2x-sin^2x=0

\\ \rm\Rrightarrow sin^2x=0

\\ \rm\Rrightarrow sinx=0

\\ \rm\Rrightarrow x\in n\pi

6 0
2 years ago
Suppose a jar contains 15 red marbles and 19 blue marbles. If you reach in the jar and pull out 2 marbles at random at the same
Kay [80]

Answer:    \bold{\dfrac{35}{187}}

<u>Step-by-step explanation:</u>

1st marble  and   2nd marble

 \dfrac{15\ red}{34\ total}       \times        \dfrac{14\ red}{33\ total}           =\dfrac{15\times 14}{34\times 33}=\dfrac{5\times 7}{17\times 11}= \boxed{\dfrac{35}{187}}

8 0
3 years ago
Solve the following system using any method you choose:
ahrayia [7]

Answer:

(4,2)

Step-by-step explanation:

(4)-4(2)=-4

5(4)-4(2)=12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y is directly proportional to x.
Brums [2.3K]
If y is directly proportional to x then y:x.
When y = 30, x = 6 then 30/6 = 5:1. Therefor for every 1x there is 5y vice versa. When x = 12, then y = 5 * 12 = 60.
Therefore y = 60 hence 60:12
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Makayla and Emily go to the movie theater and purchase refreshments for their friends. Makayla spends a total of $57.00 on 6 dri
    13·1 answer
  • Are the ratios 25/45 and15/27 proportional?
    8·2 answers
  • Comapny a charges $117 and allows unlimited mileage
    11·1 answer
  • Please give me an answer
    13·2 answers
  • QUICK !<br> What Is the image point of (5,-4) after a translation right 3 units and down 1 unit
    6·1 answer
  • Due in 30 min plz Help! Order the Sides from LEAST TO GREATEST
    13·2 answers
  • Coach Emanuel is trying to gain muscle. He starts 2017 weighing 226 pounds. If he plans to lift weights and eat enough, then how
    9·1 answer
  • A drop in temperature of 9 degrees overnight
    10·1 answer
  • -8z+(4.5)+3.5z+7y-1.5
    8·1 answer
  • Given limit of f (x) = 4 as x approaches 0. what is limit of one-fourth left-bracket f (x) right-bracket superscript 4 baseline
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!