1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
5

A person who weighs 120 pounds on Earth weighs 20 pounds on the Moon. How much does a 93-pound person weigh on the Moon?

Mathematics
2 answers:
Debora [2.8K]3 years ago
8 0
93 * 20 / 120 = 15.5

<span>a 93-pound person weighs on the Earth will weigh 15.5 lbs on Moon</span>
Ronch [10]3 years ago
5 0
The answer is <span>15.5 </span>pounds<span>.</span>
You might be interested in
What is the equation of the line that passes through (1, 2) and is parallel to the line whose equation is 2x+y-1=0?
tresset_1 [31]

Answer:

The equation of the line that passes through (1, 2) is y = - 2x + 4

Step-by-step explanation:

2x + y - 1 = 0

2x + y - 1 + 1 = 0 + 1

2x + y = 1

2x - 2x + y = 1

y = - 2x + 1

parallel lines have the same slope, so the equation line will be -2

plug in the point, y = mx + b    (x, y)

y = (-2)x + b , (1, 2)

(2) = (-2)(1) + b

2 = -2 + b

2 + 2 = -2 + 2 + b

4 = b

y = - 2x + 4

3 0
2 years ago
Please help!!! Thanks!
Darina [25.2K]
8x+(4*30)=6(6+30)
8x+120=6x+180
2x=60
x=30 pounds of coffee
3 0
3 years ago
The sum of the angle measures of a polygon with n sides is 1800. find n
Lilit [14]
The summation of the angle measures of a polygon is given by:
180(n - 2).
Thus, we need to find: 1800 = 180(n - 2)
10 = n - 2
n = 12

Therefore, the shape is a dodecagon, and the number of sides it has is 12.
5 0
3 years ago
Will give brainliest answer
Alik [6]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

log  10  ( 100 )  =  2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number is 9/21 of 1260?
devlian [24]

Answer:

It's 540.

Step-by-step explanation:

You divide 9 by 21 then you multiply it by 1260 and you get 540

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help, is this an inverse function and explain if it is or not please and thank you
    8·1 answer
  • Translate the verbal phrase into an algebraic expression
    7·1 answer
  • Please help me...
    7·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (5, - 7) and has a slope of
    10·2 answers
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • Kamal earned a total of $32500 in 2017
    5·1 answer
  • HELP I NEED TO TURN THIS IN <br> BY TONIGHT<br> [FACTORING-GEOMETRY]
    11·1 answer
  • Plz help i need help on math plz help frist one get bainys
    9·1 answer
  • HELP PLEASE BESITE<br> Solve. 3x + 4 = 25<br> a) x = 9.7<br> b) x = 63<br> c) x = 7<br> d) x = 8
    8·2 answers
  • The weight of one bag of groceries is 9 12/13 pounds. A second bag of groceries weighs 9 21/26. How many pounds more does the he
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!