1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
3 years ago
11

Determine the cost of 5 pounds of bananas if 2 pounds cost $1.16

Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]3 years ago
8 0
Find the cost for one lb. 1.16÷2=.58 .58×5=2.90 ~《JZ》 Hope it helps
TiliK225 [7]3 years ago
7 0
The answer is $2.90.
this is because you can multiply $1.16 by two to get the cost for 4 bananas, then divide 1.16 by 2 to get the cost of one pound (58 cents).
You then add 0.58 to the cost of 4 bananas (2.32) to get the cost of 5.
You might be interested in
Help???????!!!!!!!??????
Musya8 [376]
I think you divde the fractions
8 0
4 years ago
Solve: –3x – 24 ≤ –36 what is x equal to?
Kay [80]

Answer:

X <= 4

Step-by-step explanation:

-3x - 24<= -36

Make -3x the subject, by carrying -24 to the other side

Note: Moving -24 to the other side changes to + 24

-3x <= -36 + 24

-3x <= - 12

Minus cancels minus

3x <= 12

Divide both sides by 3,to get the value of x

3x/3 <= 12/3

x <= 12/3

x <= 4

Therefore, x equals to 4

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
10. The fraction 325/790 converted to a decimal and rounded to the nearest hundredths place is _____
Romashka [77]

Answer: 325/790 rounded to the nearest hundredths place is <em>0.41</em>

Step-by-step explanation:

if you divide 325/790 you get 0.411 and some other numbers. We only need to focus on these 3 numbers. 4 is the tenths place value and the first 1 is in the hundredths place value. Sense the second 1 (which is in the thousandths place value) is less than 5, we don't round the 1 in the hundredths place value up. Meaning your answer is 0.411.

Hopefully this makes sense.  

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find BE and BH
ohaa [14]

Use the Pythagoras Theorem in the corresponding right angled triangles.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help first person to answer correctly gets 50 and marked as brainly
jeka94

Answer:

b

HOPE THIS HELPS!!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help! Check all the apply
    6·1 answer
  • Suppose that demand, D, for a particular product is given by the function D = 100 - 2p, where p is the price in dollars of the p
    12·1 answer
  • Sergio dives into the water and it takes him 6 seconds to reach the bottom of a pool that is 8 feet deep. What is the best numbe
    11·1 answer
  • Factor then solve.<br> ​ 3x2+14x+8=0
    9·1 answer
  • Thanks so much guys! I love your answers! A new question:<br><br> What is 55% of 93?
    15·1 answer
  • Please help <br> multiple choice<br> picture included <br> will appreciate it if you help!
    7·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $150 for 14ft
    9·1 answer
  • Plis help and I’ll give brainly
    14·2 answers
  • On a Sunday , a football team give away souvenir footballs to each person entering the football stadium. one group received 42 f
    12·1 answer
  • In need this quickly
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!