0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
x = 
Step-by-step explanation:
2x-6+3=6x-5
2x-3=6x-5
2x-6x=-5+3
-4x=-2
x=.5or 1/2
Answer:
In 2 2/15 hours, the prices will be same
Step-by-step explanation:
I hope this helps :)