1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
4 years ago
5

Frankie is practicing for a 5−kilometer race. His normal time is 31 minutes 25 seconds. Yesterday it took him only 29 minutes 38

seconds. How much faster was Frankie yesterday than his normal time?
Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]4 years ago
3 0
Frankie was 107 seconds faster or 1 minute and 47 seconds faster
You might be interested in
James can finish a job in 1.5 hours. Jane can finish the same job in one hour. How long will it take them to finish this job if
aleksandrvk [35]
It will take an hour and 15 minutes
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A news station in oregon recorded that the low temperature for 5 days were -3,-2,2,2, and 6.what was the average temperature for
emmainna [20.7K]
 [ (- 3) + (-2) + 2 + 2 + 6 ] / 5 = 5 / 5 = 1.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If John has pairs of red, orange, yellow, blue and green socks, how many can he wear them in over 5 days, repetition is allowed
iren [92.7K]

Answer:

Total ways = 5×5×5×5×5

Total ways = 5^5

Total ways = 3125

Therefore, the correct option is C) 5^5

Step-by-step explanation:

John has pairs of red, orange, yellow, blue and green socks.

Which means that John has 5 different colors pairs of socks.

We are asked to find out in how many ways can he wear them over 5 days.

1st Day:

On the first day John has 5 ways to choose from.

2nd Day:

On the second day John has 5×5 ways to choose from.

(Since repetition is allowed)

3rd Day:

On the third day John has 5×5×5 ways to choose from.

4th Day:

On the fourth day John has 5×5×5×5 ways to choose from.

5th Day:

On the fifth day John has 5×5×5×5×5 ways to choose from.

Total ways = 5×5×5×5×5

Total ways = 5^5

Total ways = 3125

Therefore, the correct option is C) 5^5

7 0
4 years ago
Delia went to a market to buy 4.5 pounds of sliced fruit in a container she paid with a $20 bill and a $5 bill and received $4.6
andreyandreev [35.5K]
20+5=25 then 25-4.67=20.33 so then you do 20.33/4.5=4.5 so the cost for one pound of fruit is $4.57. Hope this helps :)
4 0
4 years ago
I need help... Can someone help.<br> If x equals 7, what does y equal?<br> x = 7 y = ?<br> 6x = 7y
klemol [59]
Y=6. you would replace x with 7 in the equation.
6(7) = 7y
42=7y
6=y
8 0
4 years ago
Other questions:
  • How do you solve 2 x 4 1/4
    5·2 answers
  • The daily cost of production in a factory is calculated using c(x) = 200 +16 x, where x is the number of complete products manuf
    8·2 answers
  • This circle graph shows the results of a survey that asked people to identify their favorite sport.
    10·2 answers
  • What is the Probability rolling an odd number?
    9·2 answers
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • If you were to create a histogram from the data shown in this stem-and-leaf plot, with each bar covering six values from 13 to 4
    6·1 answer
  • Cuadrado de un binomio <br> 2<br> (7+x)
    12·2 answers
  • Simplify 8(7x – 1) + 4(x + 5).
    13·2 answers
  • What is the answer plz?
    6·1 answer
  • Find the missing side of the triangle, leave answer in simplest radical form.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!