Answers:
- Choice B) y = (1/4)x
- The unit rate is <u> 3.89 </u> dollars per pound. It costs <u> 23.34 </u> dollars for a turkey that weighs 6 pounds.
=====================================================
Explanations:
- Direct proportional equations are always in the form y = kx, where k is some constant. In the case of choice B, we have k = 1/4. Visually, direct proportion equations are always straight lines and go through the origin.
- Divide $34.99 over 9 to get 34.99/9 = 3.88777 approximately. This rounds to 3.89, so it costs $3.89 per pound. That's the unit rate. Multiply this by 6 to get 6*3.89 = 23.34 which is the cost of the 6 pound turkey.
Answer:
x = -1
Step-by-step explanation:
Both tables show a function value of 9 for x = -1.
x = -1 is the solution to f(x) = g(x), since f(-1) = 9 = g(-1).
A. W-2 form is the answer
I know because I had to answer this question also.