1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
5

16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound

Mathematics
2 answers:
Paladinen [302]3 years ago
8 0
$.89 per pound is the answer
nalin [4]3 years ago
6 0
The answer would be $0.89,
$14.24 divided by 16
You might be interested in
If an event of probability p is observed repeatedly during independent repetitions, the ratio of the observed frequency of that
Arlecino [84]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kenny ran 2/7 of a mile 1/4 of an hour.at this rate,how many miles can Kenny run in an hour?
bixtya [17]

Answer:

1.142857

Step-by-step explanation:

2/7 *4 = 2x7/7x1 = 8/7

6 0
3 years ago
Please help. Approximately how many cubic feet of water does she need?
maria [59]

Answer:

The amount of water she needs to pump in:

V = Base area x Height x 1/2 = (4/2)^2 x pi x 0.75 x 1/2 = 1.5pi = ~4.7 (ft3)

=> Option D is correct.

Hope this helps!

:)

3 0
3 years ago
Convert 100 pounds to grams.
maria [59]

Answer:

45359.2 grams

3 0
3 years ago
There are eight employees on the Game Shop's sales teams. Last month, they sold a total of g games. One of the sales teams membe
liberstina [14]

Answer:

g/8 - 17

Step-by-step explanation:

Number of employees = 8

Total games sold = g

Average sales per employee = total games sold / number of employees = g/8

Chris sold 17 fewer games than the average sales per employee :

Chris sale = average sale per employee - 17

Chris sales = g/8 - 17

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A square picture frame measures 36 inches on each side. The actual wood trim is 2 inches wide. The photograph in the frame is su
    12·2 answers
  • The result of which expression will best estimate the actual product of (Negative four-fifths) (three-fifths) (Negative StartFra
    12·1 answer
  • Richard is making two batches of biscuits and gravy at a community breakfast. Each batch requires 1⁄2 teaspoon of salt, 1⁄3 teas
    15·1 answer
  • a 15 foot ladder is leaning against a building .How High up on the building will the ladder reach when the bottom of the ladder
    5·2 answers
  • Solve the following equation. w – 2 = –3 A. w = negative three-halves B. w = –5 C. w = –1 D. w = 6
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!<br><br> I don't understand....<br> If possible, please explain!
    9·1 answer
  • I need help some questions and good morning :)
    6·1 answer
  • The parks department is planting trees. Maple trees cost $50 and Oak trees cost $25. The tree planting budget is $800. What is t
    8·2 answers
  • Find the vertex and focus of the
    12·1 answer
  • Answer the following questions about the given net.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!