Answer:3
Step-by-step explanation:
12/4=3, 9/3=3
hope it helps
The relationship is not proportional because the boys and girls are in different grades and they are in different activities.
Answer:
$18.75
Step-by-step explanation:
Change the 80% into its decimal form, which is 0.8. Then, divide $15 by 0.8.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Okay so $14,000 is the equivalent of 6/5ths
so divide $14,000 by 6= $2333.3r
you need 5/5
so $2333.3r x 5 = $11666.67
this is the original price