1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anuta_ua [19.1K]
3 years ago
6

Kevin has a net monthly income of $5,400.

Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]3 years ago
8 0
His budget should be $2,000.
You might be interested in
If y = 12 when x = 9 find, x when y = 4
s344n2d4d5 [400]

Answer:3

Step-by-step explanation:

12/4=3, 9/3=3

hope it helps

6 0
2 years ago
Can someone help me with number one
kherson [118]
The relationship is not proportional because the boys and girls are in different grades and they are in different activities.
5 0
3 years ago
A store buys a shirt from their distributor for $15. Then they markup the price by 80%. How much is the store selling the shirt
andrew-mc [135]

Answer:

$18.75

Step-by-step explanation:

Change the 80% into its decimal form, which is 0.8. Then, divide $15 by 0.8.

7 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
a motorcycle dealer paid a certain price for a motorcycle and marked it up by 1/5 of the price he paid. Later, he sold it for $1
katovenus [111]
Okay so $14,000 is the equivalent of 6/5ths
so divide $14,000 by 6= $2333.3r

you need 5/5
so $2333.3r x 5 = $11666.67
this is the original price
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 8/3 + 3/4 =<br> bihbjblj
    8·1 answer
  • What is the solution set for this inequality. <br> -8x+40&gt;-16
    15·1 answer
  • What ratio is equivalent to the ratio 18:24
    15·1 answer
  • The answer to find QS
    12·2 answers
  • Evaluate 4(a2 + 2b) - 2b when a = 2 and b = –2.
    12·2 answers
  • 94 1/4 divided by 7 1/4
    6·2 answers
  • What is the solution to the equation 2x+4 - 12 - 20?<br><br> X=0<br> X=1<br> X=2<br> x=9
    14·2 answers
  • I need help i know the answer i just don't get it ​
    14·1 answer
  • Jerry paid $54.40 for 4 Circus tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each Circus ticket in dollars and
    12·2 answers
  • What is the coefficient of the second term of the polynomial? (In other words, what is B?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!