1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
2 years ago
8

Sophia injured her leg and had to go to the doctor. She paid the bills with her credit card. What is a disadvantage of using the

credit card?
A.
Sophia does not have to write a check.

B.
Sophia can negotiate repayment terms.

C.
Sophia will owe money after the purchase.

D.
Sophia can borrow money without repayment.
Mathematics
2 answers:
lorasvet [3.4K]2 years ago
7 0
The answer is c because credit cards you pay for after unlike a debit card 
Varvara68 [4.7K]2 years ago
6 0
I would say "C" too .
You might be interested in
What is the slope of the line passing through the points (1, 3) and (3, 9)?
Dvinal [7]

Answer:

slope is 3

Step-by-step explanation:

Mark brainliest plz

Its correct

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Six more than five times a number x is at least twenty one
LUCKY_DIMON [66]
5x3=15. 15+6=21. The answer would be 3
8 0
2 years ago
In the formula l=p+prt, what does l equal when p=500,r=20%, t=2
Juliette [100K]
Just plug in 500 for p, 0.2 for r (because 20% is equivalent to 0.20), and 2 for t:

I=p+prt\\I=(500)+(500)(0.2)(2)\\I=500+200\\I=700

So, if you start with $500 and charge an interest rate of 20% for 2 years, you will gain $200 to get $700 in total.
7 0
3 years ago
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
NJ, TN and OH have 40 reps . NJ has 13 and OH 2 times as many as TN. write expression showing how many OH has
mixas84 [53]
NJ + TN + 2TN = 40
13 + TN + 2TN = 40
3TN = 27
TN = 9
OH = 18
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1/4 divided by 5?
    9·1 answer
  • Can someone please help, ty!
    9·1 answer
  • 1. What is happening when you are multiplying fractions?
    6·1 answer
  • Hey please help me with this
    12·2 answers
  • 3(x+6)2=75 show steps
    7·1 answer
  • A plush toy weighed 1/6 of a pound. If a box can hold 5 pounds, how may plush toys could the box hold? HELP ANSWER QUICK
    5·1 answer
  • 12. The original price of a stove was $480. Its price has since increased by $30. The stove is
    12·1 answer
  • 2(x-1) ≥ 10 or 3-4x &gt; 15<br> Solve the compound inequality, and show work!
    14·2 answers
  • What is the application of inverse matrix?
    8·1 answer
  • This graph is an example of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!