1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
3 years ago
5

Which of the following statements must be true about the polynomial function f(x)? If 1+ the sqrt of 13 is a root of f(x), then

-1- the sqrt of 13 is also a root of f(x). If 1 + 13i is a root of f(x), then 1 – 13i is also a root of f(x). If 13 is a root of f(x), then –13 is also a root of f(x). If –13 + i is a root of f(x), then 13 + i is also a root of f(x).
Mathematics
2 answers:
NARA [144]3 years ago
8 0

Answer:

the correct answer is b on edge

son4ous [18]3 years ago
7 0

The correct answer is: if 1 + 13i is a root of f(x), then 1 - 13i is also a root of f(x).


In fact, every polynomial has real and/or complex solutions. If all solutions are real, we're good. But if not all of them are real, then the complex ones come in couple of conjugate solutions. Since 1 + 13i and 1 - 13i are conjugate complex numbers, if one of them is a solution, the other must be as well.

You might be interested in
In three more years, Angelo’s grandfather will be six times as old as Angelo was last year. When
Katen [24]
You can give me the choices, are there even any?

5 0
2 years ago
a deli sells a sandwich spread for 6.40 per pound. how much do you have to pay for 24 ounces of the spread
rjkz [21]
In the given question the most important part is convert ounce to pound and then the problem becomes easy. We already know
1 ounce = 0.0625 pounds
Then
24 ounce = 0.0625 * 24 pounds
                 = 1.5 pounds
Now let us focus on the problem in hand and the information's that are already given in the question.
The cost per pound of the sandwich sold by Deli = 6.40
Then
The cost of 1.5 pound of sandwich sold by Deli = 6.40 * 1.5
                                                                             = 9.60
So the cost of 24 ounces of spread is 9.60.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Give one example of the following properties for whole number under addition​
Marina CMI [18]

Step-by-step explanation:

Objective: Recall the properties.

a) 3+1=4

b) 3+7=7+3

c) 3+(7+4)=7+(3+4)

d). 3(7+4)=(3×7)+(3×4)

5 0
2 years ago
Four students are sitting in the first row. In the second row, 4 students sit behind each of those students, and so on. After th
vovangra [49]
5 students since one student leave each row which means 3 are left . also there are 2 students in the fifth row so you add 3 by 2 which equal 5
4 0
3 years ago
Camila drew a triangle with a side that is 24
Marta_Voda [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

It’s going to be 42 inches and 40 inches because we are simplifying

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME I NEED HELP
    10·1 answer
  • What is the equation of the quadratic graph with a focus of (3,4) and a drirectrix of y =8
    11·1 answer
  • What is 0.27 in simplest terms
    14·2 answers
  • Evaluate g(x) = 4 - 3x when x = -3, 0, and 5
    14·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • LOOK AT PIC PLSS TYYYYY
    8·1 answer
  • Need help with this please! best answer will get brainliest!!
    14·1 answer
  • A metal pipe is 33 3 /4 inches long. If you cut the pipe into pieces that are each 3 3 /4 inches long, how many total pieces wil
    5·1 answer
  • 5 1/6•(-2/5)=<br> Answer as a fraction
    7·1 answer
  • How would you describe the red paths pictured below? ( The picture above)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!