1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
12

Is it possible for a line to pass through exactly two quadrants? explain.​

Mathematics
2 answers:
eimsori [14]3 years ago
8 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Any line that is parallel to the x or y axis will pass through exactly 2 quadrants. For example

x = 4

This line passes through the first and 4th quadrant.

y = 4

This passes through the 1st and 2nd quadrant

x = - 2

this passes through the 2nd and 3rd quadrant

y = - 5

This passes through the 3rd and 4th quadrant.

7nadin3 [17]3 years ago
4 0
Yes a line can go through more than one according to the points on the graph
You might be interested in
Gas in Germany cost 1.50 euros per liter. how much is this in dollars per gallon
SIZIF [17.4K]
To solve this problem, you will have to first find how many US Dollars are in 1 Euro. Upon looking this up, I see that currently 1 Euro is worth 1.23 US Dollars. Next, you must calculate how many liters are in a gallon. Looking this up shows that 1 liter is equal to 0.264 gallons.

Since 0.264 is not a whole gallon and we are asked to find the price per gallon, we should next calculate how many liters can fit in a gallon. To do this, we will divide 1 by 0.264, which gives us 3.78. This tells us that 3.78 liters will fit into a gallon.

The cost of 1L of gas in euros is 1.50 Euros. Since we need 3.78L to equal 1 gallon, we can calculate the cost of this to be:

3.78 * 1.50 = €5.67

Earlier we determined that 1 euro is worth 1.23 US Dollars. Our final step is to convert our €5.67 per gallon to dollars per gallon. To do this, we simply have to multiply 5.67 by 1.23. This gives us $6.97.


So, our answer is that the cost is $6.97 per gallon.




Hopefully this is correct and makes sense to you. This is how I would approach the question.


3 0
3 years ago
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
2 years ago
What is the quotient of 2/3 divided by 4 in simples form
Alex17521 [72]

Step-by-step explanation:

Quotient of 2/3 divided by 4

= (2/3) / 4

= 2/12

= 1/6.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the indicated angle. Round to the nearest tenth of a<br> degree.
Simora [160]
I’m pretty sure it’s A
4 0
3 years ago
Is the imposter sus?
sergij07 [2.7K]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When 130 is added to a number it equals 60 more than 2 times the number.
    14·2 answers
  • 5&gt;r-3 I need help with this
    15·2 answers
  • I. NEED. THIS. ASAP. THANK. YOU.
    12·1 answer
  • HeLp PlEasE What is the factored form of the following expression? 9x2 + 18x + 9 A. 3(x + 3)(3x + 1) B. 9(x + 1)2 C. (9x + 1)(x
    15·1 answer
  • -3+(-1/6) what does that equal
    10·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeee
    9·2 answers
  • the function f is defined by f(x)= 3x-4cos(2x+1), and it derivative is f'(x) = 3+ 8sin(2x+1). what are all the values of x that
    13·1 answer
  • What is an equivalent fraction of 69
    6·2 answers
  • Does any one have a better meme if so i will mark brainlest
    11·1 answer
  • Which side lengths form a right triangle?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!