5% of $55 is $2.75 so the total should be $57.75??
Please provide an image or other when you ask a question, as you’re not gonna get a clear answer
Answer:
bro what
Step-by-step explanation:
At least 15 b/c is you add QWERTY to -12, you get zero and adding 5 to get 15 in total.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation