Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Convert a Repeating Decimal to a Fraction
</u>
We need to convert the following decimal to a fraction:

Let's call x to the given number:

The number has two repeating (periodic) decimals, thus we multiply by 100:

Note the decimals continue to repeat exactly like the original number.
Subtracting both expressións, the repeating decimals are simplified:

Operating:
99x=-37
Dividing by 99:

The fraction cannot be simplified, thus:

Answer:
1/2 or 0.5
Step-by-step explanation:
To find out what 2/3 is out of 3/4, we just have to multiply them together to get our exact answer.

Our final answer is 1/2 or 0.5.
<h3>
Answer:</h3>
B. (0, 9)
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
Reflection across x=a is represented by the transformation ...
... (x, y) ⇒(2a-x, y)
Reflection across y=b is represented by the transformation ...
... (x, y) ⇒ (x, 2b-y)
The double reflection, across x=2, y=1 will result in the transformation ...
... (x, y) ⇒ (2·2-x, y) ⇒ (4-x, 2·1-y) ⇒ (4-x, 2-y)
For (x, y) = X(4, -7), the transformed point is ...
... X''(4-4, 2-(-7)) = X''(0, 9)
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
I hope this helps, If there are 5 cups of flour, then there will be 7 and 1/2 cups of sugar:)