Are you trying to find x? send the whole question xoxo
Answer:
use trig
Step-by-step explanation:
sin(15) = 100/x
x = 100/sin(15)
use calculator
Answer:
$3.36
Step-by-step explanation:
What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?
$0.84
---------- = $3.36
0.25 lb
Answer:
−8y2+9x+4y+11
Step-by-step explanation:
We know that you need 18 teaspoons of weed killer and 3 gallons of water. We can represent this as a fraction as 18/3. We can simplify this fraction. 18/3 simplified is 6/1. Next, we can multiply the numerator and denominator by 4. (6*4 is 24.) This gives us 24/4. This means that for 24 teaspoons of weed killer, we need 4 gallons of water.