Answer:
a. $(8000)
b. Company should choose alternative 1 and make bottles.
Explanation:
Particulars Make Bottles Buy Bottles Differential
Alternative 1 Alternative 2
Purchase Price 0 $37 $(37)
Freight Charges 0 $4 $(4)
Variable cost $33 $33
Fixed Cost $17 $17 0
Cost per unit $50 $58 $(8)
Income / (Loss) $50,000 $58,000 $(8,000)
b. The company should choose alternative 1 and make bottles. The buying of bottles will cost company loss of $8,000.
One of the most important things is called a free enterprise economy
Answer: $1.50
Explanation:
Based on the information given in the question, we are informed that the variable cost of each box is $1.50 and usually has a contribution margin of $0.80 per box.
We should note that the minimum transfer price that the box division should find as acceptable will be the relevant cost. In this case, the relevant cost is given as $1.50 pee box and therefore, the minimum transfer price will be $1.50.
Answer:
Cost of good manufactured= $1507100
Explanation:
To calculate the cost of manufactured goods we need to use the following formula:
Cost of good manufactured= Beginning work in progress+ direct materials of the period + direct labor + manufactured overhead - ending work in progress
Beginning work in progress= 72400
Direct materials = beginning inventory + purchase - ending inventory= 519800
Direct labor= 226700
Manufactured overhead= 775800
Ending work in progress= 87600
Cost of good manufactured= 72400 + 519800 + 226700 + 775800 - 87600= $1507100